Jeden z ukochanych obrazów papieża. Jest cudowny!

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Od swojego pierwszego pobytu w Rzymie Jorge Bergoglio szczególnie umiłował obraz Madonny Salus Populi Romani, czyli Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego.

 

Obraz został niedawno odrestaurowany, dzięki czemu Maryja odzyskała żywy kolor złotych i błękitnych szat. Papież Franciszek po każdej podróży zagranicznej obdarowuje ją bukietem białych róż.

 

Obraz przed renowacją (fot. domena publiczna)

 

Wiąże się z nią fascynująca historia i legenda. Jest ona najsłynniejszą ikoną rzymską, a znajduje się w bazylice Matki Bożej Większej w Kaplicy św. Pawła. Jak głosi stara legenda, papież Grzegorz Wielki niósł właśnie ten obraz na czele procesji pokutnej w 590 r., kiedy po gwałtownej powodzi w mieście wybuchła epidemia dżumy. Mieszkańcy Wiecznego Miasta zebrali się w różnych kościołach, skąd w procesjach wyruszyli w kierunku bazyliki Santa Maria Maggiore.

 

Następnie wszyscy razem poszli w procesji do Bazyliki św. Piotra. Po drodze Papież, niosąc obraz, zobaczył 80 ofiar zarazy, a gdy przekraczał most prowadzący do Bazyliki św. Piotra, obok grobowca cesarza Hadriana, ujrzał Michała Archanioła chowającego karzący miecz do pochwy.

 

W ten sposób Bóg ulitował się nad ludem rzymskim i zaraza ustała. Od tej także pory Mauzoleum Hadriana zaczęto nazywać Zamkiem Anioła. Natomiast obraz Madonny zyskał przydomek Salus Populi Romani - Ocalenia Ludu Rzymskiego.

 

Ponad tysiąc lat później, gdy w 1838 r. w Rzymie wybuchła cholera, tym razem papież Grzegorz XVI raz jeszcze niósł cudowny obraz na czele procesji. Także i teraz Bóg ulitował się nad mieszkańcami Wiecznego Miasta. Ikona Santa Madonna Salus Populi Romani jest bardzo podobna do obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Obraz po renowacji (fot. www.museivaticani.va)

 

Do tej pory nie ustalono, kto i kiedy namalował ten obraz. Jednym z argumentów, przemawiających za starożytnym pochodzeniem obrazu, jest fakt, że Maryja trzyma dzieciątko na lewej ręce. Lokalna legenda opowiada natomiast, że ikonę zaczął malować św. Łukasz, lecz dokończył anioł. W IX w. ikona miała zostać przywieziona do Rzymu, chociaż stare podanie przekazuje, że Grzegorz Wielki niósł ją w procesji w VI w.

 

Ikona Madonna Salus Populi Romani ma wymiary 175 m wysokości i 90 cm szerokości. Od 1613 roku znajduje się w Kaplicy Pawłowej, zwanej też kaplicą Borghese, a w samej bazylice Santa Maria Maggiore - od XIII wieku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?