"Walentynki Chełmińskie " już od soboty

Jarmark walentyński, koncert na rynku, nocne oglądanie gwiazd i pokaz sztucznych ogni uświetnią tegoroczne walentynki organizowane w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie), szczycącym się relikwiami patrona zakochanych. Uroczyste obchody rozpoczynają się już w sobotę.

 

Panowanie świętego Walentego w Chełmnie rozpocznie w sobotę koncert miłosnych piosenek na jazzowo w wykonaniu Izy Zając i jej zespołu. Tego samego dnia rozpoczną się dwudniowe warsztaty "Alchemia i amory w kuchni", łączące poznawanie tajników sztuki kulinarnej z degustacją przysmaków.

 

Na niedzielę zaplanowano walentynkowy kiermasz "Przez żołądek do serca". Odwiedzający będą mogli kupić tradycyjne produkty i kulinaria, a także wytwory lokalnego rękodzieła, wszystko osadzone w walentynkowej tematyce i nawiązujące do idei święta.

 

Kulminacja obchodów "Walentynek Chełmińskich" wypadnie 14 lutego. Już o świcie na miejskim rynku rozpocznie się Jarmark Świętego Walentego, w ramach którego wystawcy zaoferują walentynkowe drobiazgi, od słodyczy w kształcie serc po biżuterię.

 

Po południu, na ustawionej opodal renesansowego ratusza scenie rozpoczną się występy zespołów muzycznych. Gdy zapadnie zmrok, mieszkańcy miasta i goście odbędą podróż po nocnym niebie szlakiem miłosnych historii za pomocą wysokiej klasy teleskopu, a zwieńczeniem tego punktu programu będzie pokaz sztucznych ogni.

 

Religijny wymiar święta podkreśli we wtorek wystawienie relikwii świętego, które będzie można obejrzeć w chełmińskiej farze.

 

Nie wiadomo, od kiedy relikwie św. Walentego (kawałek górnej części czaszki) są przechowywane w chełmińskiej farze pw. Najświętszej Marii Panny. W 1630 r. starościna Jadwiga Działyńska ufundowała srebrny relikwiarz jako wotum wdzięczności za wyzdrowienie swoje i córki.

 

Relikwie można będzie zobaczyć w sobotę od godz. 12.00 do 16.00 i podczas specjalnej wieczornej mszy św. dla małżonków i jubilatów.

 

Kult św. Walentego rozwinął się w Chełmnie na początku XVIII wieku; co roku 14 lutego organizowano odpust, a relikwie przenoszono do miejscowego kościółka św. Ducha i wystawiano na głównym ołtarzu.

 

Sława chełmińskich relikwii była tak duża, że podano je do uczczenia przejeżdżającemu przez miasto w 1718 r. kanclerzowi wielkiemu koronnemu Janowi Szembekowi. Zdaniem historyków jednak św. Walenty był wówczas czczony w mieście jako patron w ciężkiej chorobie, a relikwiarz nie miał opinii cudownego.

 

Pod koniec XIX wieku tradycja zanikła, a relikwiarz został schowany na zapleczu świątyni. Zaczęto go wystawiać ponownie i odnowiono w 2001 roku.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook