Wystawa secesyjnego szkła francuskiego

Wystawa secesyjnego szkła francuskiego
(fot. mnwr.art.pl)
PAP / psd

Kolekcję secesyjnego szkła francuskiego, którego główną atrakcją jest wazon z wytwórni słynnego francuskiego artysty Emila Galle, można oglądać od soboty w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wszystkie pokazane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którego kolekcja szkła secesyjnego liczy ponad 100 dzieł, z czego 20 powstało w wytwórniach francuskich.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, jednym z najciekawszych eksponatów jest wazon pochodzący z wytwórni Emila Galle. – Wysoki na ponad 80 cm, został wykonany z pięciowarstwowego szkła: różowego, białego, żółtego, jasno i ciemnozielonego – powiedziała rzeczniczka.

Wazon zdobi kalia o dużych, żółtozielonych kwiatach i ciemnozielonych liściach, osadzona na różowym, matowym tle. – Kalia została wytrawiona kwasem, a dzięki delikatnemu rytowaniu zostały odsłonięte kolejne kolory szkła – wyjaśniła Kowalów.

DEON.PL POLECA

Interesującymi eksponatami są również wazony z firmy Braci Daum wykonane około 1900 r. Są to szkła wielowarstwowe z dekoracją trawioną kwasem i rytowaną kółkiem. Widnieją na nich kwiaty magnolii, wiśni oraz pejzaże. Na wystawie znalazły się także wazony firm De Vaz i Lamartine, które zdobione są trójwymiarowymi widokami.

Jak wyjaśniła Kowalów, Francja była pierwszym i jednym z najważniejszych ośrodków secesyjnego szklarstwa w Europie. – Artyści działający w Paryżu i Lotaryngii wyznaczali nowe kierunki, które później przejmowane były przez innych – tłumaczyła.

Do najwybitniejszych reprezentantów secesyjnego szklarstwa zalicza się Emila Galle. Ten pochodzący z Nancy chemik i botanik uczył się sztuki szklarskiej w pracowni swojego ojca. Pierwsze jego prace zostały pokazane na wystawie w paryskim Musee des Arts decoratifs w 1884 r. Uznanie zyskał na Wystawach Światowych w Paryżu w 1889 i 1900 r.

Galle początkowo korzystał z odkryć i doświadczenia Francoisa-Eugene Rousseau (1827-1890), który pierwszy zastosował technikę rytowania kółkiem i trawienia kwasem powierzchni szkła oraz wtapiania w szkło złotej folii.

Większość prac Galle wykorzystuje motywy kwiatów, owadów i małych zwierząt. Artysta tworzył również tzw. szkła mówiące, na których grawerował fragmenty swoich wierszy.

Wystawa secesyjnego szkła francuskiego będzie dostępna dla zwiedzających do 3 maja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa secesyjnego szkła francuskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.