Sala Josepha Beuysa w nowej odsłonie

Sala Josepha Beuysa w nowej odsłonie
Joseph Beuys, "My jesteśmy rewolucją", 1971 (fot. z archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi/ culture.pl)
culture.pl / ns

Sala poświęcona jednemu z najważniejszych współczesnych artystów, stanowiąca część Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku łódzkiego muzeum, doczekała się nowej aranżacji.

Dokładnie 30 lat temu do Łodzi przyjechał Joseph Beuys, przywożąc do Muzeum Sztuki skrzynię z archiwum swoich prac. Akcję tę nazwał "Polentransport 1981".

DEON.PL POLECA




Wybór prac nawiązuje do założenia Beuysa, że są one nośnikami jego myśli, które, aby je rozpowszechnić, należy prezentować także poza centrum, czyli na obrzeżach Europy i świata, w tym - w Polsce. Stąd obecne w pracach ślady podróży, a także zdjęcia wykonane w Muzeum Sztuki w czasie pobytu artysty w sierpniu 1981 roku.

Wydarzenie jest częścią organizowane go przez łódzkie muzeum cyklu "Ekonomia daru".

Joseph Beuys (1921-1986) był niemiecki artystą, teoretykiem sztuki, pedagogiem, działaczem i reformatorem społecznym i politycznym. W swojej twórczości zajmował się głównie rzeźbą, rozszerzając formułę tego medium aż po działania w czasie i procesy społeczne.

Stworzył koncepcję tzw. rzeźby społecznej, zgodnie z którą procesy kreatywnego myślenia i politycznego działania są ważniejsze od stworzenia obiektu sztuki. Beuys zwykł powtarzać, że "każdy człowiek jest artystą".

Jego działalność opierała się na idei wolnego człowieka jako istoty będącej częścią natury i społeczeństwa. Był zaangażowany politycznie: utworzył Niemiecką Partię Studencką (1967), Organizację Niewybierających (1970) oraz Bezpośrednią Demokrację w Drodze Referendum (1971). Kandydował do Parlamentu Europejskiego oraz, z ramienia Partii Zielonych, do Parlamentu Krajowego Nadrenii Północnej-Westfalii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sala Josepha Beuysa w nowej odsłonie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.