Kraków: "Skarby Korony Hiszpańskiej"

Ponad sto arcydzieł z XV-XIX wieku, w tym obrazy El Greco, Tycjana i Veronese, zgromadzono na wystawie "Skarby Korony Hiszpańskiej" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi we wtorek.

 

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew oceniła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że jest to jedna z najważniejszych wystaw w Polsce w tym roku.

"To pierwsza, a przy okazji tak obszerna i przekrojowa prezentacja w naszym kraju zbiorów i dokonań hiszpańskiej kultury" - zaznaczyła Gołubiew.

Wystawa jest jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie UE. Honorowy patronat sprawuje nad nią król Hiszpanii Juana Carlos oraz prezydent Bronisław Komorowski.

W krakowskim Muzeum Narodowym będzie można zobaczyć ponad sto arcydzieł z XV-XIX wieku, wypożyczonych przez Patrimonio Nacional de Espana - instytucję zarządzającą kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego.

Wśród "Skarbów Korony Hiszpańskiej" można zobaczyć dzieła El Greca, Francisco Goi, Jusepe de Ribery, Tycjana, Paolo Veronesego i Francisco de Zurbarana. Na wystawie znajdują się także znakomite dzieła rzemiosła artystycznego, srebra, zbroje, porcelana, szkło i meble.

Jak mówił kurator wystawy Gabriel Moya Valganon, pokazuje ona główne rysy kolekcji zgromadzonych przez monarchię hiszpańską. "Wybraliśmy obiekty, prezentujące różne oblicza kultury hiszpańskiej" - mówił.

W Madrycie od początku czerwca trwa wystawa "Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej". W 11 salach Pałacu Królewskiego prezentowanych jest 200 dzieł sztuki odzwierciedlających dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów. Najważniejszym eksponatem na madryckiej wystawie jest dzieło Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook