"Jan Paweł II. Album Rodzinny" w Krakowie

Wystawę fotograficzną "Jan Paweł II. Album Rodzinny" można oglądać na płycie Rynku Głównego w Krakowie. Na wystawie zaprezentowano zdjęcia ze spotkań papieża z mieszkańcami Krakowa, Małopolski oraz Rzymu.

 

Wystawa jest jednym z krakowskich wydarzeń towarzyszących uroczystościom beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Jej odpowiednikiem jest wystawa na Piazza della Republicca w Rzymie, której otwarcie przewidziano również na piątek z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i burmistrza Rzymu Giovanniego Alemanno. Jej tytuł "Karol - Papież Narodów" koresponduje z charakterem ekspozycji, która ilustruje przede wszystkim pontyfikat papieża.

 

"Ta wystawa jest owocem porozumienia o współpracy podpisanego pomiędzy Krakowem a Rzymem. Będąc w Krakowie należy pamiętać o tym, że najważniejszą część swojego życia papież spędził w Rzymie. Nie możemy sobie zawłaszczać osoby Jana Pawła II. Piękną rzeczą jest to, że rzymianie do tej pory mówią o Janie Pawle II +nasz papież+. Musimy o tym pamiętać" - powiedziała konsul honorowy Włoch w Krakowie, Anna Boczar-Trzeciak.

 

"Wystawa zaświadcza, że jesteśmy członkami rodziny, która ma na imię Kraków. Radość nasza jest tym większa, że przygotowujemy się na beatyfikację ojca tejże rodziny" - powiedział z kolei podczas otwarcia wystawy ks. bp Jan Zając.

 

Na krakowską wystawę składa się na 46 fotografii, pochodzących z domowych kolekcji, archiwów instytucji, albumów i katalogów. Są to zdjęcia zarówno amatorskie, jak i profesjonalne. Ekspozycja umiejscowiona jest w pobliżu kościółka św. Wojciecha, zajmuje ponad 300 m kw. powierzchni. Zdjęcia zostały umieszczone na specjalnie przygotowanych stelażach, w nocy fotografie są podświetlane.

 

Wystawa prezentowana będzie na Rynku Głównym do 9 maja, a od 13 maja do końca maja będzie można ją będzie oglądać pod Wawelem na placu przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle.

 

Wystawie w Krakowie towarzyszy wydawnictwo "Jan Paweł II. Album Rodzinny" przygotowywane specjalnie z okazji beatyfikacji. Album prezentuje mało znane, często publikowane po raz pierwszy fotografie papieża Polaka, ukazujące drogę Karola Wojtyły od Wadowic aż po Watykan.

 

Album zawiera blisko 130 unikatowych fotografii, w dużej mierze szerzej nieznanych. Pochodzą one od mieszkańców, krakowskich fotografów, z redakcji oraz agencji prasowych, m.in.: PAP, East News, Agencja Gazeta. Album zawiera także zdjęcia z zasobów Archidiecezji Krakowskiej. Wydawcą albumu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook