Kraków: Muzeum Jerzego Dudy-Gracza

Kilkaset prac jednego z najważniejszych polskich malarzy XX wieku Jerzego Dudy-Gracza (1941 - 2004) będzie prezentowanych w muzeum artysty, które ma zostać uruchomione w 2012 roku w Krakowie. Powstanie ono w zabytkowym budynku w dzielnicy Podgórze.

 

Pod przyszłą galerię wynajęto zabytkowy XIX-wieczny budynek dawnego Zajazdu Pod św.Benedyktem przy ulicy Limanowskiego.

 

- Zarówno rodzina Jerzego Dudy-Gracza jak i fundacja chciały, aby placówka ta znalazła się w Krakowie - kulturalnej stolicy kraju i ważnym punkcie turystycznym na mapie Europy - zaznaczył Andrzej Giza, prezes Fundacji Conspero, która zarządza spuścizną po artyście.

 

Jak podkreślił, muzeum prezentujące prace Dudy-Gracza znajdzie się w dzielnicy Podgórze, które miasto chce wykreować na centrum sztuki współczesnej. Niedaleko powstaje Muzeum Tadeusza Kantora.

 

Zgodnie z zamierzeniami galeria miałaby rozpocząć działalność w 2012 roku. Prezentowane będą w niej na stałej ekspozycji najsłynniejsze dzieła Dudy-Gracza z liczącej 860 obiektów kolekcji a w podziemiach znajdzie się multimedialna prezentacja słynnego cyklu "Chopinowi Duda-Gracz", na który składa się ponad 300 obrazów będących malarską interpretacją wszystkich dzieł Fryderyka Chopina. Ponadto w galerii organizowane będą czasowe wystawy sztuki współczesnej.

 

Jerzy Duda-Gracz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. Zmarł 5 listopada 2004 roku w Łagowie.

 

Ukończył Wydział Grafiki filii Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, na którym zrobił dyplom w 1968. Tam też wykładał do roku 1982. W latach 1992-2001 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a później, aż do śmierci, pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

 

Miał 168 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach najważniejszych placówek muzealnych w kraju a także w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych sztuki współczesnej na całym świecie.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook