Żółta walizka przed poznańskim lotniskiem

Żółta walizka przed poznańskim lotniskiem
"Neseser" sprawia wrażenie bagażu pozostawionego na zewnątrz (fot. Wielkopolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych)
PAP / wab

Rzeźba plenerowa "Neseser" autorstwa Macieja Kuraka stanęła przed terminalem poznańskiego lotniska Ławica. Jest to kolejna praca z kolekcji Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

"Neseser" sprawia wrażenie bagażu pozostawionego na zewnątrz, gdyż nie zmieścił się do budynku lotniska. Praca o wymiarach 4,5 x 3 x 1,5 m jest precyzyjnie wykonaną kopią żółtej walizki z przymocowaną informacją o właścicielu: Maciej Kurak.

- Podróżowanie czy zmiana miejsca zamieszkania nie stanowi dziś dużego problemu. W związku z tym, często zmieniając adres zamieszkania, chcielibyśmy ze sobą zabrać jak najwięcej przedmiotów, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie, chociaż nie wiemy, czy one nadal będą przez nas używane - powiedział o swojej pracy Maciej Kurak.

Rzeźbę do kolekcji Zachęty zakupiła Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. "Neseser" powstał w ramach projektu Poznań Miasto Sztuki, dzięki któremu sztuka wychodzi poza mury galerii, a tym samym w ogólnodostępne przestrzenie Poznania" - wyjaśniła rzeczniczka towarzystwa, Justyna Zadworna.

DEON.PL POLECA

W ramach zewnętrznej galerii Zachęty można w Poznaniu oglądać: w Parku Sołackim rzeźbę "Dwie kobiety" Sylwestra Ambroziaka, "Epitafium. Ziarno życia" Andrzeja Banachowicza na poznańskiej Cytadeli, przy ul. Święty Marcin pracę prof. Jana Berdyszaka "Obszar obrazów efemerycznych", składającą się z siedmiu konstrukcji, na których zawieszono podwójnie zespolone szyby, działające na zasadzie luster weneckich.

Na poznańskiej Ławicy prezentowane są też dwie inne prace: Piotra Kurka "Lotus Eaters" i Izabeli Gustowskiej "Life is a story". Dzięki staraniom członków stowarzyszenia, przed Muzeum Narodowym stanęła szesnastometrowa "Stella Poznańska" Heinza Macka. Towarzystwo współtworzyło też największy projekt rzeźbiarski Magdaleny Abakanowicz "Agora" w Grand Parku w Chicago.

W poznańskich parkach i na ulicach można zobaczyć też dzieła: "Żalki" Krzysztofa Sołowieja, "Kurtynę" Jarosława Kozakiewicza, "Tancerkę" Małgorzaty Kopczyńskiej.

Wielkopolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych działa od 2004 roku w ramach Narodowego Programu Kultury "Znaki czasu". Głównym zadaniem towarzystwa jest tworzenie kolekcji dzieł sztuki współczesnej, które wzbogacają stałe ekspozycje tej sztuki w poznańskim Muzeum Narodowym. Kolekcja musi być prezentowana w miejscach publicznych i ma przyciągać do Poznania turystów.

 

Jeszcze w tym roku Zachęta chce zaprezentować w Poznaniu pracę znanego czeskiego artysty Davida Cernego "Extended figur", która stanie przed budynkiem Akademii Sztuk Pięknych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Żółta walizka przed poznańskim lotniskiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.