Unijne pieniądze na kulturę w Małopolsce

Dni Dziedzictwa Kulturowego, reAnimacja, Festiwal Muzyki Filmowej, Tatrzańskie Wici, Krakowskie Noce 2011 oraz prezentacje sztuki współczesnej narodów dawnych Austro-Węgier to niektóre małopolskie projekty kulturalne, które uzyskały unijne dofinansowanie.

 

Zarząd województwa małopolskiego zdecydował o przyznaniu unijnego wsparcia 15 przyszłorocznym projektom kulturalnym. Otrzymają one w sumie 9,5 mln zł dofinansowania.

 

XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem "Twarze Małopolski" zaprezentują dwanaście wybranych zabytków poprzez związane z nimi ważne dla Małopolski postacie - artystów, naukowców, możnowładców, przedstawicieli różnych stanów. Projekt zapowiadany na wiosnę przyszłego roku będzie miał charakter festiwalowy.

 

Projekt Zakopane reAnimacja będzie próbą odszukania utraconych tradycji, które narodziły się na przełomie XIX i XX wieku. Planowane jest zorganizowanie kilkunastu imprez m.in. koncertów festiwalowych "Muzyka na szczytach" oraz "Chopin dźwiękiem i słowem malowane", wystawę instrumentów, a także pokaz filmu obrazującego dziedzictwo górskie we współczesnym świecie.

 

Kolejna edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie wzbogaci się o koncert muzyki z gier komputerowych. Podczas festiwalu zagrane zostaną także najlepsze i najbardziej znane utwory z wszystkich trzech części filmu "Piraci z Karaibów" oraz zaprezentowane zostanie premierowe wykonanie suity z filmu "Czas Honoru". Będzie można usłyszeć też utwory muzyczne ze ścieżek dźwiękowych do filmów o Harrym Potterze.

 

Projekt Tatrzańskie Wici ma w zamierzeniu pomysłodawców wypromować tatrzańską kulturę. W czasie tego przedsięwzięcia pięć podhalańskich gmin zaprezentuje wszystko, co ma do zaoferowania turystom. W Zakopanem odbędzie się Festiwal Oscypka, w Białym Dunajcu - Święto Pstrąga, w Białce Tatrzańskiej - Wybór Cepra, Ceperki i Harnasia Roku, w Jurgowie - Dzień Polowaca, a w Poroninie Święto Misia, Miodu i Bartników.

 

W Krakowie, za unijne pieniądze, zrealizowany zostanie projekt Krakowskie Noce 2011. W ramach przedsięwzięcia odbędą się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Sakralna Cracovia Sacra i Noc Poezji. W przyszłym roku, po raz pierwszy, Noc Muzeów obejmie Muzeum Sztuki Współczesnej, a widzom udostępniona zostanie także wystawa stała w Fabryce Schindlera. W sierpniu rozpocznie się Cracovia Sacra, a jej tematem przewodnim będą Bazyliki Krakowa. Nowością Krakowskich Nocy będzie Noc Poezji.

 

Dzięki unijnej dotacji w Nowym Sączu zaprezentowana zostanie sztuka współczesna narodów dawnej monarchii austro-węgierskiej. Złożą się na nią wystawy, prezentacje w przestrzeni miejskiej, debaty publiczne, spotkania z artystami i warsztaty. Będą one koncentrować się z jednej strony na tożsamości kształtującej Nowy Sącz a z drugiej nawiązywać do dziedzictwa i sztuki narodów całych byłych Austro-Węgier.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~xyz 11:46:14 | 2010-09-07
o jakich to unijnych pieniadzach piszecie,przeciez to sa nas ze polskie pieniadze wplacane do unijnej kasy,,ktore taz unia,rozdziela wedlug swojego uznania.Natomiast dla celow propagandowych,swojej rzekomo" pomocy",nakazuje ustawiac za kazdym razem tablice informacyjne. o tym wydazeniu.Nie zamontowanie tych tablic grozi dotkliwa kara,dla tak zwanego beneficjenta,czyli szczesliwca?!Tym sposobem my mamy na kolanach dziekowac zaczatkom panstwa europejskiego,za jego laskawosc.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook