Wystawa w 100-lecie harcerstwa polskiego

PAP / mik

Od czwartku w Pałacu Krzysztofory w Krakowie można zwiedzać ekspozycję "Ojczyzna - Nauka - Cnota. Jubileuszowa wystawa harcerska 1910-2010". Wystawę zorganizowano z okazji jubileuszu harcerstwa oraz odbywającego się w Krakowie Jubileuszowego Zlotu ZHP.

Celem ekspozycji jest pokazanie stuletniego trwania wartości harcerskich, określonych w słowach "Ojczyzna-Nauka-Cnota", których inicjały znajdują się na lilijce harcerskiej - najbardziej rozpoznawalnym symbolu organizacji.

W Pałacu Krzysztofory Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prezentowana jest historia harcerstwa od 1910 roku po czasy współczesne. Część ekspozycji została poświęcona twórcom ruchu, w tym m.in.: Sir Robertowi Baden-Powellowi, Oldze i Andrzejowi Małkowskim.

Do tej swoistej opowieści o stuletniej historii harcerstwa organizatorzy posłużyli się aranżacją plastyczną nawiązującą do puszczy. Zwiedzający wystawę mogą zobaczyć, jak harcerze radzili sobie organizując i wyposażając obozy i jaki mieli stosunek do przyrody. Obóz harcerski pokazany został jako symbol wypoczynku, jedności i przyjaźni, ale także kształtowania charakteru i sprawności fizycznej.

DEON.PL POLECA

Jednym z wątków wystawy jest harcerska służba Ojczyźnie, zarówno w czasie walki, jak i pokoju. Tę sferę działalności harcerskiej ukazano i poprzez obiekty muzealne, i fotografie, m.in. z powstań śląskich, wojny polsko-bolszewickiej, sypania kopca Piłsudskiego, udziału krakowskich drużyn "Szarych Szeregów" w małym sabotażu i harcerskiej konspiracji.

Część wystawy stanowi zaaranżowana harcówka. Prezentowane w niej są mundury harcerskie i zuchowe od czasów pierwszych zbiórek aż do współczesności; makramy z plakietkami harcerskimi, fotografie przypominające akcje harcerskie. W harcówce wyświetlany jest również film, w którym o harcerstwie i jego decydującej roli w życiu opowiadają najstarsi harcerze oraz adepci ruchu.

Zwiedzanie ekspozycji kończy się na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory, gdzie rozmieszczone zostały fotografie harcerzy z lat 1910-2010. Dodatkowo, przy białej tablicy każdy zwiedzający będzie mógł zostawić swoje wspomnienia i refleksje na temat harcerstwa. Wystawa będzie czynna do 7 listopada.

- Jubileuszowa ekspozycja przypomni jeden z istotnych wątków historii naszego miasta, pozwoli nam prześledzić dzieje ruchu skautowego na terenach dawnej Galicji i utrwalić je w zbiorowej pamięci. Serdecznie zapraszam do zwiedzenia ekspozycji - powiedział przed otwarciem wystawy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Harcerstwo polskie to ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży, oparty o służbę, samodoskonalenie, braterstwo, wzorowany w momencie powstania na skautingu brytyjskim. Za rok powstania harcerstwa przyjmuje się 1910, a za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską.

Różnicę pomiędzy ówczesnym klasycznym skautingiem założonym przez gen. Roberta Baden-Powella a powstającym wówczas harcerstwem, Andrzej Małkowski określił w słowach: "Harcerstwo to skauting plus niepodległość", podkreślając ówczesne priorytety polskiego harcerstwa.

Z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce w Krakowie w dniach od 16 do 24 sierpnia odbywa się Jubileuszowy Zlot ZHP. Na krakowskich Błoniach zbudowano miasteczko na ponad 8 tys. osób. W uroczystej inauguracji zlotu 17 sierpnia na krakowskim Rynku uczestniczył premier Donald Tusk, który objął honorowy patronat nad imprezą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa w 100-lecie harcerstwa polskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.