Wystawa w 100-lecie harcerstwa polskiego

Od czwartku w Pałacu Krzysztofory w Krakowie można zwiedzać ekspozycję "Ojczyzna - Nauka - Cnota. Jubileuszowa wystawa harcerska 1910-2010". Wystawę zorganizowano z okazji jubileuszu harcerstwa oraz odbywającego się w Krakowie Jubileuszowego Zlotu ZHP.

 

Celem ekspozycji jest pokazanie stuletniego trwania wartości harcerskich, określonych w słowach "Ojczyzna-Nauka-Cnota", których inicjały znajdują się na lilijce harcerskiej - najbardziej rozpoznawalnym symbolu organizacji.

 

W Pałacu Krzysztofory Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prezentowana jest historia harcerstwa od 1910 roku po czasy współczesne. Część ekspozycji została poświęcona twórcom ruchu, w tym m.in.: Sir Robertowi Baden-Powellowi, Oldze i Andrzejowi Małkowskim.

 

Do tej swoistej opowieści o stuletniej historii harcerstwa organizatorzy posłużyli się aranżacją plastyczną nawiązującą do puszczy. Zwiedzający wystawę mogą zobaczyć, jak harcerze radzili sobie organizując i wyposażając obozy i jaki mieli stosunek do przyrody. Obóz harcerski pokazany został jako symbol wypoczynku, jedności i przyjaźni, ale także kształtowania charakteru i sprawności fizycznej.

 

Jednym z wątków wystawy jest harcerska służba Ojczyźnie, zarówno w czasie walki, jak i pokoju. Tę sferę działalności harcerskiej ukazano i poprzez obiekty muzealne, i fotografie, m.in. z powstań śląskich, wojny polsko-bolszewickiej, sypania kopca Piłsudskiego, udziału krakowskich drużyn "Szarych Szeregów" w małym sabotażu i harcerskiej konspiracji.

 

Część wystawy stanowi zaaranżowana harcówka. Prezentowane w niej są mundury harcerskie i zuchowe od czasów pierwszych zbiórek aż do współczesności; makramy z plakietkami harcerskimi, fotografie przypominające akcje harcerskie. W harcówce wyświetlany jest również film, w którym o harcerstwie i jego decydującej roli w życiu opowiadają najstarsi harcerze oraz adepci ruchu.

 

Zwiedzanie ekspozycji kończy się na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory, gdzie rozmieszczone zostały fotografie harcerzy z lat 1910-2010. Dodatkowo, przy białej tablicy każdy zwiedzający będzie mógł zostawić swoje wspomnienia i refleksje na temat harcerstwa. Wystawa będzie czynna do 7 listopada.

 

- Jubileuszowa ekspozycja przypomni jeden z istotnych wątków historii naszego miasta, pozwoli nam prześledzić dzieje ruchu skautowego na terenach dawnej Galicji i utrwalić je w zbiorowej pamięci. Serdecznie zapraszam do zwiedzenia ekspozycji - powiedział przed otwarciem wystawy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Harcerstwo polskie to ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży, oparty o służbę, samodoskonalenie, braterstwo, wzorowany w momencie powstania na skautingu brytyjskim. Za rok powstania harcerstwa przyjmuje się 1910, a za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską.

 

Różnicę pomiędzy ówczesnym klasycznym skautingiem założonym przez gen. Roberta Baden-Powella a powstającym wówczas harcerstwem, Andrzej Małkowski określił w słowach: "Harcerstwo to skauting plus niepodległość", podkreślając ówczesne priorytety polskiego harcerstwa.

 

Z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce w Krakowie w dniach od 16 do 24 sierpnia odbywa się Jubileuszowy Zlot ZHP. Na krakowskich Błoniach zbudowano miasteczko na ponad 8 tys. osób. W uroczystej inauguracji zlotu 17 sierpnia na krakowskim Rynku uczestniczył premier Donald Tusk, który objął honorowy patronat nad imprezą.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook