Obywatel Solidarność - nowe 21 postulatów

W Gdańsku ruszył multimedialny projekt "Obywatel Solidarność". Jednym z przedsięwzięć ma być stworzenie nowych 21 postulatów. 

 

Projekt wykorzystuje rożnego rodzaju formy przekazu w tym internet, muzykę i film. - Tym interdyscyplinarnym projektem chcemy podjąć próbę rewitalizacji etosu Solidarności 1980 roku - mówi o projekcie dyrektor artystyczny przedsięwzięcia Beata Staszyńska.

 

Większość imprez w ramach projektu "Obywatel Solidarność" odbędzie 31 sierpnia na placu przed stocznią.

 

Będą to m.in. mobilne studio TV, które będzie zbierać od każdego chętnego propozycje nowych 21 postulatów, performance oraz występy muzyczne Lipali i Marcina Dymitra. Zaplanowano także eksperyment polegający na tym, że w komputerach słowo "solidarność" będzie tłumaczone na losowo wybrany jeden z 22 oficjalnych języków Unii Europejskiej.

 

Projekt "Obywatel Solidarność" dedykowany jest Arkadiuszowi Rybickiemu, współautorowi tablic z 21 postulatami ze Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 r. Poseł Platformy Obywatelskiej zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego pod Smoleńskiem. Przed śmiercią Rybicki był zaangażowany w tworzenie koncepcji "Obywatela Solidarność".

 

Na prośbę twórców "Obywatela Solidarność" do projektu włączyło się rodzeństwo zmarłego działacza opozycji - siostra Bożena Rybicka-Grzywaczewska oraz brat Mirosław Rybicki.

 

- To ważne, aby pokazywać młodym ludziom tamte czasy metodami, które do nich trafiają, bo pokolenie Solidarności będzie się spierać i konfliktować, nie zawsze z sensem. Ale dla młodych ludzi to jest historia i trzeba zrobić wszystko, żeby miała ona pozytywny wymiar, bo przecież jest to kawałek historii, z której możemy być dumni - powiedziała dziennikarzom Rybicka-Grzywaczewska.

 

Projekt "Obywatel Solidarność", który zakończy się 13 listopada wydaniem multimedialnej książki, finansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury i UNESCO.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook