Noc poezji niezależnej 6 sierpnia w Krakowie

Wiersze Zbigniewa Herberta, Adama Zagajewskiego, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Mirosława Tarasewicza i wielu innych poetów będą rozbrzmiewać 6 sierpnia w Krakowie na ulicach i w klubach Starego Miasta.

 

"Noc poetów. Poezja niezależna 70-89" - organizowana w ramach obchodów 30-lecia Niezależnego Zrzeszenia Studentów ma przypomnieć, że wiersze, które często były wydawane tylko w drugim obiegu, były przestrzenią wolnego słowa, którego jak ognia bała się władza.

 

"Chcielibyśmy uzmysłowić młodym ludziom, jak ważna była rola poezji w odzyskiwaniu wolności. Poezji, która także robiła wyłom w murze zakłamania. My buntując się 30 lat temu byliśmy bardzo podobni do młodych ludzi dzisiaj. Tak samo niezależni, poszukujący wolności i prawdy" - powiedział PAP Marek Mikos, jeden z organizatorów Nocy Poetów, krytyk literacki.

 

Jak podkreślają organizatorzy, impreza ma być świętem poezji. Wiersze z drugiego obiegu pojawią się w piątek od godz. 15. w plenerze - na placu Szczepańskim i na krakowskich Plantach - podczas trzech happeningów przygotowanych przez Wiesława Hołdysa, Adama Srokę i Jarosława Tochowicza.

 

W Klubie pod Jaszczurami po 42 latach znów spotkają się razem przedstawiciele nowofalowej grupy poetyckiej "Teraz": Jerzy Kronhold, Jerzy Piątkowski, Stanisław Stabro i Adam Zagajewski. Wiersze nieobecnych Juliana Kornhausera i Stanisława Barańczaka zostaną odczytane. W spotkaniu prowadzonym przez Tadeusza Nyczka wezmą udział także: Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj i Leszek Aleksander Moczulski.

 

Poeci związani z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów - Krzysztof Dawidowicz, Zbigniew Machej, Marek Marczyk, Jan Organ i Wojciech Pazdur - spotkają się wieczorem w klubie Lizard King, by powspominać atmosferę lat 80., kiedy wydawali swoje utwory w podziemiu. Publiczność usłyszy także wiersza Jana Polkowskiego i Wojciecha Raduchowskiego-Brochwicza oraz nieżyjących poetów Lecha Sadowskiego i Mirosława Tarasewicza. Poezję buntowników lat 80. wyśpiewają w trakcie koncertu "Podziemie 80/10" w reż. Jarosława Tochowicza - Orkiestra Bohatera i grupa Proforma.

 

Twórczość Zbigniewa Herberta zostanie przypomniana wieczorem podczas spotkania "Podróży do Krakowa" w Teatrze Groteska.

 

Na zakończenie "Nocy poetów" o godz. 21 na Scenie przy Pompie Teatru im. Słowackiego rozpocznie się "Korowód Leszka Aleksandra Moczulskiego". Wiersze, poematy i piosenki poety wykonają Andrzej i Jacek Zielińscy, Halina Jarczyk, Rafał Dziwisz, Bronisław Maj, Błażej Wójcik i sam Leszek Aleksander Moczulski.

 

Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie NZS 1980, Narodowe Centrum Kultury, IPN, Stowarzyszenie Teatr Mumerus i Teatr KTO. "Noc poetów" to jedno z wydarzeń realizowanego przez IPN Roku Kultury Niezależnej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Robert 09:46:09 | 2010-08-02
Ciekawe czemu, gdy Noc Poezji była w Lublinie, ogólnopolskie media o tym milczały. Czemu Kraków jest aż tak faworyzowany? Gdzie jest sprawiedliwość?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook