Dni kultury żydowskiej w Olsztynie

Dni kultury żydowskiej w Olsztynie
fot. sxc.hu
PAP / kawior

Wystawą ilustracji do izraelskich książek dziecięcych oraz koncertem muzyki klezmerskiej rozpoczęły się w poniedziałek w Olsztynie III Dni Kultury Żydowskiej. Trwająca tydzień impreza ma na celu m.in. przywrócenie świadomości społecznej mieszkańców Olsztyna pamięci o Żydach.

 - Żydzi zamieszkiwali w Olsztynie od końca XVIII w. do II wojny światowej. Mimo że społeczność ta wiele zrobiła dla miasta, we współczesnej pamięci ich brakuje, pamięć o olsztyńskich Żydach nie jest do dziś do końca odkryta - mówiła otwierając imprezę Kornelia Kurowska, prezes Fundacji Borussia. Borussia zorganizowała imprezę z olsztyńskim Stowarzyszeniem na rzecz Kultury Żydowskiej Be-Jachat. Jej przewodnicząca, Ewa Pohlke, podczas inauguracji Dni Kultury Żydowskiej przypomniała, że właśnie obchodzone jest żydowskie Święto Sukot. - To jest święto radosne, święto dziękowania za plony - podkreślała.

W ramach III Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie do niedzieli odbędzie się 25 różnych twórczych projektów, w tym wystawy prac plastycznych, warsztaty kulinarne, pokazy filmów, koncerty oraz seminarium dla nauczycieli.

Najbardziej znanym olsztyńskim Żydem był światowej sławy architekt Erich Mendelsohn, który w Olsztynie zrealizował swój pierwszy projekt - dom przedpogrzebowy. Od 2005 roku Borussia opiekuje się tym budynkiem i prowadzi szereg prac zmierzających do jego ocalenia; dotąd m.in. wyremontowano dach oraz odrestaurowano kopułę w kształcie piramidy, którą wieńczy gwiazda Dawida. W przyszłości Borussia chce w tym budynku zorganizować Centrum Dialogu Międzykulturowego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dni kultury żydowskiej w Olsztynie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.