"Oswajanie Jerozolimy" w Krakowie

Kilkadziesiąt oryginalnych dziewiętnastowiecznych fotografii Jerozolimy ze zbiorów izraelskiego antykwariusza Abrahama Madeiskera prezentuje wystawa "Oswajanie Jerozolimy. Fotografie 1857 - 1900", którą w niedzielę otwarto w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

 

Autorami pożółkłych, czarno-białych zdjęć sprzed ponad wieku jest grupa ok. dziesięciu fotografów, którym udało się utrwalić obraz miasta nieco inny od znanego obecnie. Tamta Jerozolima sprawia wrażenie opuszczonej i jakby zapomnianej.

 

Na fotografiach otoczonego przez pustynię kamiennego miasta prawie nie ma ludzi. Pośród niszczejących budowli, które zaświadczają o burzliwych - sięgających prawie trzech tysięcy lat - losach tego biblijnego miasta, zobaczyć można co najwyżej pojedynczych autochtonów. Tamta Jerozolima jeszcze czeka na odkrycie przez turystów.

 

Najczęstszym tematem prezentowanych zdjęć są miejsca znane z Biblii, takie jak Góra Oliwna, droga do Betlejem, Via Dolorosa albo - jak głosi jeden z podpisów z epoki - "Miejsce, w którym Jezus Chrystus przepowiedział zburzenie Jerozolimy".

 

Uzupełnieniem wystawy jest film, na którym jerozolimski antykwariusz opowiada o swojej pasji kolekcjonerskiej i swoim mieście. Madeisker podkreśla też, że zdjęcia te są również świadectwem rozwijającej się wówczas - i wcale niełatwej w tamtych realiach - sztuki fotografii. Zestawia je z dzisiejszą techniką cyfrowej fotografii, którą posługuje się mrowie turystów przemierzających każdego dnia uliczki Jerozolimy.

 

Antykwariusz objaśnia, że pierwsze obrazy Jerozolimy powstawały na dużych szklanych negatywach. Płyty ze szkła transportowane były w pudłach na grzbietach mułów, które w kamienistym terenie podążały za fotografującym. Negatywy często się tłukły. Zdjęcia wywoływano bez użycia elektryczności, wykorzystując światło słoneczne i bez bieżącej wody, której niedostatek objawia się dziś żółknięciem odbitek. "Móc dotknąć oryginalnego zdjęcia z tamtych czasów to magia" - podsumowuje kolekcjoner.

 

Wystawę, zorganizowaną przez krakowskie Muzeum Etnograficzne oraz Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej, można oglądać do 28 listopada.

 

Autorami prezentowanych zdjęć są: Feliks Bonfils, Maison Bonfils, Tancrede Dumas, Francis Firth, Frank Mason Good, James Robertson, C.&G. Zangaki oraz fotografowie American Colony.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook