[email protected] z Chopinem w Krakowie

W centrum Krakowa stanął w piątek nietypowy przystanek z polerowanej stali. Z głośników wewnątrz wiaty płynie muzyka Chopina. To kolejna odsłona projektu "Chopin w mieście".

 

[email protected] Aleksandra Janickiego stanął na jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków w mieście: na ul. Szewskiej przy Plantach. "Człowiek, który gdzieś się spieszy, widząc swoje odbicie w lustrzanych elementach przystanku, być może zostanie wyrwany z rytmu codzienności i zdecyduje się zatrzymać" - mówił dziennikarzom Aleksander Janicki.

 

"Na tym przystanku nie doczekamy się autobusu ani tramwaju. To będzie podróż imaginacyjna. Nikt nie może przewidzieć, dokąd w wyobraźni zaprowadzi przypadkowych słuchaczy sącząca się z głośników muzyka Chopina" - dodaje artysta.

 

Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Magdalena Sroka dodaje, że [email protected] w pewien sposób przypomina, że całe życie Chopina było podróżą. "To także podróż, którą możemy odbywać sami poprzez myślenie, czym jest sztuka" - mówiła Sroka. "Ten przystanek daje też możliwość zatrzymania się i wyłączenia z normalnego życia" - dodała.

 

Dźwięki płynące z głośników wewnątrz wiaty odizolują słuchacza od zgiełku miasta, czasem zaś dźwięki te będą się przenikać. Przystanek został wyposażony w infomat - przy użyciu ekranu dotykowego będzie można wejść na stronę internetową www.chopinwmiescie.pl lub na stronę z informacjami turystycznymi o Krakowie. [email protected] Janickiego ma stać na ul. Szewskiej do końca roku.

 

W ramach krakowskich obchodów Roku Chopinowskiego i projektu "Chopin w mieście" na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Dworcem Gł. PKP w Krakowie stoi już multimedialna rzeźba "Chopin SAT" Janickiego. Wewnątrz kuli - będącej swoistą salą koncertową - odtwarzana jest muzyka Fryderyka Chopina we współczesnych aranżacjach.

 

Poza tym w różnych punktach Krakowa stanęło siedem replik fortepianu marki Pleyel z 1847 roku, pomalowanych przez znanych artystów, a na Bulwarach Wiślanych wystawiane są wielkoformatowe reprodukcje obrazów Jerzego Dudy-Gracza inspirowanych utworami Chopina. Na kilku przystankach komunikacji miejskiej pojawiły się ławki stylizowane na taborety fortepianowe, a posadzki pod wiatami udają klawiatury fortepianowe. Projekt "Chopin w mieście", realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook