Wystawa prac Jana Lebensteina w Zachęcie

Obrazy, rysunki i fotografie - m.in. te prace znajdą się na wystawie poświęconej twórczości Jana Lebensteina, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku. Ekspozycję będzie można oglądać od soboty w warszawskiej Zachęcie.

 

Jak przypomnieli jej organizatorzy, Lebenstein to artysta, którego prace prezentowano w Paryżu i Nowym Jorku; który przyjaźnił się ze sławami, m.in. z aktorką Jean Seberg.

 

Pełny tytuł wystawy w Zachęcie to "Jan Lebenstein. Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż, lata 60.". Dekada lat sześćdziesiątych to kluczowy okres w twórczości tego artysty - wtedy właśnie "swój wyraz w sztuce znalazła prywatna mitologia Lebensteina" - zaznaczyli organizatorzy wystawy. Zwrócili uwagę, że "ekspozycja wpisuje się w serię odkrywczych wystaw organizowanych przez Zachętę, poświęcanych mniej znanym postaciom i zjawiskom w sztuce lat 60.".

 

"Terytorium tej wystawy są dwa miasta - Paryż i Nowy Jork" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej kurator wystawy, Piotr Kłoczowski. Jak przypomniał, Jan Lebenstein urodził się w 1930 r. w Brześciu Litewskim. Po wojnie studiował malarstwo w ASP w Warszawie. Od połowy lat 50. krystalizowała się powoli "Figura osiowa" - emblemat malarstwa tego artysty. W 1959 r. "Figury osiowe" Lebensteina zostały zaprezentowane na I Biennale w Paryżu. Lebenstein otrzymał główną nagrodę Biennale i w 1961 r. miał wielką monograficzną wystawę w Musee d'Art Moderne de la Ville de Paris.

 

Od 1960 r. artysta mieszkał w Paryżu. Na lata 60., szczególnie wczesne, przypadł jego wielki międzynarodowy sukces. "Obrazy Lebensteina znajdujemy na najważniejszych wystawach europejskich, w prywatnych kolekcjach amerykańskich, a także m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku" - podkreślił Kłoczowski.

 

Wśród bliskich przyjaciół Lebensteina byli: publicysta związany z paryską "Kulturą" Konstanty A. Jeleński, pisarz Aleksander Wat, amerykańska aktorka Jean Seberg oraz jej mąż, francuski pisarz Romain Gary.

 

Lebenstein zmarł w Krakowie w 1999 r. Siedem lat wcześniej, w 1992 r., w warszawskiej Zachęcie miała miejsce wielka monograficzna ekspozycja Lebensteina - przypomniał Kłoczowski.

 

Wystawa "Jan Lebenstein. Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż, lata 60." opiera się przede wszystkim na nigdy jeszcze nie prezentowanej spuściźnie artysty - zbiorach prywatnych Bogdana Jakubowskiego, Wojciecha Fibaka, Krzysztofa Musiała i wielu innych prywatnych kolekcjonerów z Polski, Francji, USA i Szwecji. Prezentuje także prace ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Literatury w Warszawie.

 

Oprócz obrazów, w tym "Figur osiowych", oraz rysunków Lebensteina, w Zachęcie zobaczyć będzie można m.in.: plakaty zapowiadające najważniejsze zagraniczne wystawy artysty, katalogi wystaw, książki Aleksandra Wata i Czesława Miłosza, do których okładki i ilustracje projektował Lebenstein, fotografię Marylin Monroe z pracowni Lebenstaina, stanowiąca inspirację dla jednego z jego rysunków.

 

Ekspozycja będzie czynna do 22 sierpnia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook