Rekordowa cena za autoportret Maneta

Autoportret Edouarda Maneta zyskał na aukcji w Londynie rekordową cenę. We wtorek wieczorem w domu aukcyjnym Sotheby's "Autoportret z paletą" sprzedano za 22,4 mln funtów (27 mln euro). Nigdy wcześniej na aukcji nie zapłacono tyle za obraz tego impresjonisty.

 

W 1989 roku w domu aukcyjnym Christie's sprzedano obraz Maneta za 26 mln dol. (dziś około 21,5 mln euro).

 

Sprzedany we wtorek obraz jest jednym z dwóch znanych autoportretów zmarłego w 1883 roku malarza i jedynym znajdującym się w prywatnych rękach.

Jego wartość szacowana była na 20-30 mln funtów. Podczas aukcji w 1997 roku zapłacono za niego 18,7 mln dol. (15 mln euro).

 

Całkowity zysk z aukcji, na której wystawiono dzieła impresjonistów i malarzy współczesnych, sięgnął 112,1 mln funtów (135 mln euro).

 

Trzy dzieła sprzedano za ośmiocyfrowe sumy - był to autoportret Maneta, "Arbres a Collioure" Andre Deraina, który sprzedano za 16,3 mln funtów (19,7 mln euro) - dwa razy więcej niż poprzedni rekord ustanowiony za dzieła tego artysty - oraz "Odalisques jouant aux dames" Henri Matissea za 11,8 mln funtów (14,14 mln euro).

 

Główny rywal Sotheby's, dom aukcyjny Christie's, organizuje swoją główną aukcję w środę. Spodziewa się sprzedać dzieła sztuki warte 164-231 mln funtów (198-279 mln euro).
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook