Już od piątku 20. Festiwal Kultury Żydowskiej

Już od piątku 20. Festiwal Kultury Żydowskiej
(fot. jewishfestival.pl)
PAP / mik

245 wydarzeń - koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania i wycieczki - znalazły się w programie jubileuszowego 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej, który w piątek rozpocznie się w Krakowie. Nagrodę festiwalu otrzymają prof. Władysław Bartoszewski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak podkreśla dyrektor Festiwalu Janusz Makuch prezentowana podczas koncertów muzyka będzie tak różnorodna, jak różnorodna i bogata jest współczesna kultura żydowska. Festiwal otworzy koncert zespołu Banda Dzeta z Litwy, dla którego inspiracją jest muzyka bałkańska.

- Będą wszystkie możliwe nurty muzyki żydowskiej - podkreślił Makuch. - Przyjedzie m.in. legendarny kantor świata sefardyjskiego Chaim Louk, Arkady Gendler - ostatni śpiewający w tak niezwykły sposób pieśni jidysz, Ilana Eliya - mieszkająca w Izraelu Kurdyjka obdarzona niesłychaną siłą głosu i formą ekspresji, Jamie Saft - jeden z najwybitniejszych pianistów i multiinstrumentalistów oraz Matisyahu - uwielbiany przez miliony ludzi ortodoksyjny Żyd, chasyd, który śpiewa pieśni biblijne językiem reggae, rap i hip-hop - zapowiada Makuch.

W Synagodze Tempel w najbliższy piątek wieczorem odbędzie się ceremonia Powitania Szabatu, a w sobotę szabatowa modlitwa poranna.

DEON.PL POLECA

Janusz Makuch podkreśla, że Festiwal Kultury Żydowskiej to z jednej strony "hołd składany pamięci", z drugiej otwarcie się na współczesny, wielowymiarowy świat kultury żydowskiej, która nie powinna być sprowadzana wyłącznie do muzyki klezmerskiej czy chasydów ubranych w tradycyjne stroje.

- Powinna i pokazuje podczas festiwalu, jaką ona jest dzisiaj. Można by porównać festiwal do tego, co zrobił kiedyś z literaturą Stendhal, mówiąc, że literatura to zwierciadło postawione na gościńcu. Festiwal Kultury Żydowskiej to jest takie zwierciadło postawione na rozdrożach tego świata, które odbija to, co w naszym, bardzo osobistym przekonaniu, jest najciekawszego w tej kulturze, najbardziej twórczego, ocierającego się o awangardę, a nawet herezję - powiedział dziennikarzom Makuch.

Dodał, że dopóki jemu i jego współpracownikom starczy pasji i miłości do tego, co robią, dopóty będzie przepełniała ona także festiwal.

Podczas tegorocznego festiwalu będzie można poznać specjały kuchni żydowskiej i podstawy języka jidysz oraz hebrajskiego, uczestniczyć w warsztatach klezmerskich, tańca, śpiewu i genealogicznych. Nowością są warsztaty winiarskie i jubilerskie, podczas których wykonywana będzie biżuteria jemenicka oraz warsztaty didżejskie i komiksowe.

3 lipca podczas siedmiogodzinnego koncertu "Shalom na Szerokiej" zabrzmią rytmy kubańskie i cygańskie. Wystąpią: Septeto Rodriguez Jewish Cuban Allstars, Ilana Eliya, Parno Graszt z Węgier oraz zespół muzyków żydowskich i cygańskich "Inni Europejczycy: Klezmerzy i Cyganie", kapela z Ukrainy Konsonans Retro oraz Festival All Stars Orchestra pod wodzą Christiana Davida.

Na zakończenie w niedzielę 4 lipca w Synagodze Tempel zaplanowano dwa koncerty: Leopolda Kozłowskiego i przyjaciół oraz Matisyahu - jednego z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych artystów sceny reggae, związanego z chasydzką tradycją i śpiewającego religijne teksty.

20. Festiwal Kultury Żydowskiej ma nowe logo. Zaprojektował je izraelski grafik Oded Ezer, łącząc w nim trzy elementy: literę "K" z drzwi Katedry Wawelskiej, hebrajska litera Kof, od której zaczyna się hebrajska nazwa Krakowa oraz Gwiazdę Dawida. Ezer jest również autorem zestawu czterech plakatów. Trzy plakaty promują nowe logo i różnią się od siebie jedynie kolorystyką, a na czwartym są zdjęcia 75 osób, trzymających litery, które składają się na napis 20. Festiwal Kultury Żydowskiej po polsku i angielsku.

Z racji jubileuszu wybite zostały w mosiądzu medale według projektu Karoliny Pospischyl, które otrzymają osoby szczególnie zasłużone dla festiwalu. Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę pocztową, która będzie dostępna w urzędach pocztowych w całej Polsce, a także na stoiskach festiwalowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Już od piątku 20. Festiwal Kultury Żydowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.