14/15 maja - 7. Noc Muzeów w Krakowie

14/15 maja - 7. Noc Muzeów w Krakowie
Organizatorzy chcą przypomnieć, że początki Krakowa, jako metropolii, sięgają roku 1910 (fot. flickr.com/Mark Rigler)
PAP / zylka

Zwiedzanie podziemi Rynku Głównego i Sukiennic będzie jedną z wielu atrakcji Nocy Muzeów w Krakowie. Siódma edycja tej imprezy odbędzie się pod hasłem "Wielki Kraków 1910-2010".

Organizatorzy chcą przypomnieć, że początki Krakowa, jako metropolii, sięgają roku 1910, kiedy zdecydowano o stopniowym włączeniu do miasta okolicznych gmin.

Krakowska Noc Muzeów odbędzie się z piątku na sobotę, a nie jak w innych miastach Polski i Europy z soboty na niedzielę. Dla zwiedzających swoje podwoje otworzą 23 instytucje.

Uroczysta inauguracja Nocy Muzeów odbędzie się w piątek w otwartym po latach Ogrodzie Profesorskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdującym się tuż obok najstarszego uniwersyteckiego budynku Collegium Maius. Oprócz nowej aranżacji zieleni umieszczono tam przyrządy naukowe m.in. zegar słoneczny, kopię sfery armilarnej, model półkul magdeburskich i klatkę meteorologiczną wzorowaną na stosownej przez naukowców w XIX w.

DEON.PL POLECA

Jako jedna z największych atrakcji tegorocznej Nocy zapowiadane jest zwiedzanie podziemi Rynku Głównego i Sukiennic. - Ze względu na to, że to wciąż jest plac budowy zejścia do podziemi odbywać się będą w zorganizowanych 25-osobowych grupach, co 7 minut - zapowiedział wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Jerzy Marcinko.

Pod płytą Rynku, gdzie za kilka miesięcy otwarta zostanie podziemna trasa turystyczna, będzie można zobaczyć odkryte przez archeologów pozostałości XII-wiecznego cmentarzyska, dawnych Kramów Bogatych i pomieszczeń tzw. Wielkiej Wagi. Przewodnikami będą m.in. archeolodzy i konserwatorzy. Do podziemi będą mogli dostać się niepełnosprawni. - Chcemy uczestnikom Nocy Muzeów pokazać także model fontanny, która w sierpniu powinna stanąć na Rynku - dodał Marcinko.

Placówki uczestniczące w Nocy Muzeów poza możliwością obejrzenia stałych wystaw przygotowały dla gości specjalne atrakcje m.in. gry miejskie, warsztaty, spotkania z artystami, pokazy walk rycerskich i inscenizacje historycznych wydarzeń i koncerty.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza m.in. na nawiązującą do hasła "Wielki Kraków" prezentację kilkudziesięciu nieznanych fotografii archiwalnych gmachu głównego muzeum i jego najbliższego otoczenie w dwudziestoleciu międzywojennym. Wieczorem na fasadzie budynku pokazywana będzie wizualizacja typu "3D mapping" połączona z prezentacją muzyki elektronicznej skomponowanej przez Łukasza Szałankiewicza i Denisa Kolokola.

Muzeum Historyczne zaprasza m.in. na grę miejską "Rodzinne poszukiwanie średniowiecznego skarbu Krakowa" oraz na nocną grę terenową w Nowej Hucie szlakiem przodowników pracy. W Pałacu Krzysztofory zaplanowano przedpremierowy pokaz fragmentu filmu "Cracovia origo" ("Kraków początek").

Muzeum PRL-u - oddział Muzeum Historii Polski zaprasza m.in. na grę symulacyjną, której uczestnicy wcielą się w rolę obywateli, którzy muszą mając na utrzymaniu rodzinę przeżyć godnie dekadę 1979-89.

W Muzeum Historii Fotografii będzie można zrobić sobie zdjęcie w zrekonstruowanym XIX-wiecznym atelier i spotkać się z włoskim artystą Stefano Cossu, autorem fotografii wykonanych techniką otworkową. Pasjonaci lotnictwa będą mogli w Muzeum Lotnictwa Polskiego zobaczyć wybrane samoloty i śmigłowce m.in. Ił-14, MiG-21, Kiowa, Alouette. Atrakcją będzie promocja książki, zawierającej wspomnienia zmarłego w 1996 r. asa pilotażu, legendarnego dowódcy Dywizjonu 303 gen. brygady Witolda Urbanowicza.

Do wstępu do wszystkich placówek upoważniać będzie okolicznościowa moneta o wartości jednego złotego. Uczestnicy Nocy Muzeów, którzy okażą monetę, będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej w piątek od godz. 18 do 2 w nocy. Ulicami Krakowa kursować będą także dwie specjalne linie tramwajowe.

Podczas pierwszej krakowskiej Nocy Muzeów w 2004 r. zwiedzających było 60 tys., w 2009 ok. 140 tys. Jak podkreślił w poniedziałek prof. Stanisław Waltoś, dyrektor Muzeum UJ i przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich, popularność Nocy Muzeów wynika nie tylko z faktu, że wstęp do muzeów jest darmowy, choć jest to ważne zwłaszcza dla wielodzietnych rodzin. - To także kwestia wywołania pewnego rodzaju przygody intelektualnej. To jest pomysł na ciekawe spędzenie nocy. Z tego robi się przeżycie rodzinne, towarzyskie, kulturalne - powiedział prof. Waltoś.

Organizatorami Nocy Muzeów w Krakowie są: Urząd Miasta i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. To jedna z czterech imprez cyklu "Krakowskie Noce". W czerwcu, lipcu i sierpniu odbędą się jeszcze: Noc Teatrów, Noc Jazzu i Noc Cracovia Sacra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

14/15 maja - 7. Noc Muzeów w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.