"Jajko zachwyciło także mnie". Zakonnik z Krakowa prezentuje niezwykłą kolekcję [WIDEO]

DEON TV

Kolorowe, malowane, wyklejane, wykuwane, a nawet oplatane drutem - pisanki. Znane już w starożytności, od wieku zachwycają swoim wyglądem i maestrią wykonania. Swoją imponującą kolekcję pisanek prezentuje i opowiada o niej Stanisław Groń SJ.

 

"Jak wszystko, także i moja kolekcja ma swoją historię. Powstawała przez lata, niejako spontanicznie i bez presji pozyskiwania nowych nabytków - mówi o. Groń. - Muszę jednak przyznać, że z roku na rok coraz bardziej się powiększa, mimo że czasami któraś z pisanek, ku mojej rozpaczy, się rozbija".

  

Kolorowe jajko zawsze ludzi zachwycało. Niezależnie od czasu, regionu, kultury i religii. Również dzisiaj malowane jajko urzeka wielu kolorystyką, wzornictwem i najrozmaitszymi technikami zdobienia. "Jajko zachwyciło także i mnie. Stąd ta kolekcja! Są w niej okazy z Rumuni, Ukrainy, Czech, Słowacji, Litwy, Kanady, Rosji, Indii, USA, Chin, Boliwii, Zambii, Madagaskaru, Egiptu. Ale przede wszystkim pisanki z różnych regionów Polski" - pisanki kurpiowskie, opolskie, sądeckie, huculskie, podolskie i wiele, wiele innych.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?