Tak rozwijał się Kraków od 1941 roku [WYSTAWA]

Tak rozwijał się Kraków od 1941 roku [WYSTAWA]
(fot. By Felix O [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Ok. 100 obiektów, głównie fotografii, znalazło się na otwartej w czwartek, nowej wystawie muzeum Dzieje Nowej Huty. To kolejna ekspozycja z cyklu "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty". Tym razem organizatorzy skupili się na Czyżynach.

W ramach cyklu "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty" placówka (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) przybliża historię poszczególnych wsi, które weszły w skład budowanego w PRL od podstaw miasta Nowa Huta, przyłączonego do Krakowa w 1951 r. Jak dotąd ekspozycje były poświęcone takim wioskom jak m.in. Wadów, Krzesławice, Mogiła, Bieńczyce, Grębałów.

DEON.PL POLECA




"Wystawa jest okazją, żeby pokazać rozwój urbanistyczny Krakowa od 1941 r. do dnia dzisiejszego" - powiedział PAP kurator wystawy Maciej Miezian.

Ekspozycja nie ma charakteru chronologicznego, ale skupia się na wybranych elementach krajobrazu dzielnicy, natomiast sposób rozmieszczenia poszczególnych elementów nawiązuje do układu Czyżyn.

I tak część wystawy przy wejściu na salę odpowiada wschodniemu krańcowi Czyżyn, gdzie mieści się os. Kolorowe, rondo Czyżyńskie i dawna fabryka wyrobów tytoniowych. Część widoczna na wprost wejścia to zachodni kraniec: park Lotników, ruiny fortu Pszorna i Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Odpowiednio fragment ekspozycji od strony al. Róż to południe Czyżyn: relikty dawnej wsi, dwór i powstałe wokół niego w 1957 r. osiedle Huty im. Lenina, bloki z lat 80. XX w. przy ul. Wężyka, kościół św. Judy Tadeusza, kampus Akademii Wychowania Fizycznego i park Lotników. Po stronie przeciwnej zaś - północna część Czyżyn: Muzeum Lotnictwa Polskiego, pomnik Lotników, Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej, osiedla: II Pułku, Dywizjonu 303 oraz Avia, a także kościół św. Brata Alberta i relikty dawnej stacji kolejowej w Czyżynach (okolice dzisiejszego Centrum Handlowego Czyżyny).

Wieś Czyżyny włączono do Krakowa w 1941 r., a po utworzeniu Nowej Huty przypisano ją do tej nowej części miasta. Od 1990 r. Czyżyny są jedną z pięciu samorządowych dzielnic historycznego obszaru Nowa Huta i 14. dzielnicą Krakowa (pozostałe cztery krakowskie dzielnice Nowej Huty to: Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta).

Najstarsze historyczne wzmianki o Czyżynach pochodzą z pocz. XIII w. Wieś początkowo była własnością książęcą, a później należała do cystersów. Pod koniec XIII w. wioskę lokowano na prawie niemieckim. W XVIII w. w Czyżynach, z przyległym Łęgiem, notowano 600 mieszkańców, 100 domów, dwór z folwarkiem i karczmą. Przed 1914 r. na polach Czyżyn, Rakowic i Bieńczyc powstało lotnisko wojskowe, od 1922 r. - cywilne. Obecnie mieści się tam Muzeum Lotnictwa Polskiego. Tuż po wojnie Czyżyny liczyły prawie 3 tys. mieszkańców.

W Czyżynach w II poł. lat 60. (po zamknięciu lotniska) rozpoczęła się intensywna rozbudowa infrastruktury - dziś stoją tu kilkupiętrowe bloki wielorodzinne, działają przychodnie zdrowia, szkoły, hipermarkety. W dzielnicy funkcjonuje m.in. Krakowski Park Technologiczny, skupiający nowoczesne firmy, a także Akademia Wychowania Fizycznego i filia Politechniki Krakowskiej. W dzielnicy funkcjonują dwa kościoły: św. Judy Tadeusza Apostoła i św. Brata Alberta. Spośród terenów zielonych wielkością wyróżnia się park Lotników Polskich. Znaczna część dzielnicy do dziś pozostaje niezabudowana.

Prezentowane zbiory pochodzą z krakowskich muzeów oraz z kolekcji prywatnych i kościelnych. Wystawa "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty: Czyżyny" czynna będzie do 2 lipca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tak rozwijał się Kraków od 1941 roku [WYSTAWA]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.