ŚDM: nielegalna akcja dwóch młodych artystek [WIDEO]

Zdaniem Marii i Jany czegoś "zabrakło" w identyfikacji wizualnej ŚDM. Zdecydowały się więc na nielegalną akcję podmiany flagi... na Rynku Głównym w Krakowie.

 

"Who is Your Pope?" - taki tytuł nosi artystyczna akcja dwóch studentek krakowskiej oraz warszawskiej ASP, Marii Olbrychtowicz i Białorusinki Jany Shostak. Młode artystki podmieniły jeden z oryginalnych banerów promujących ŚDM i zawiesiły wykonany własnoręcznie z podobizną papieża Franciszka. Ich zdaniem to Franciszek jest jednym z symboli wydarzenia i "zmian w Kościele".

 

(fot. Jana Shostak)

 

Jak twierdzi Jana, początkowo samodzielnie przyczepiły baner. Dopiero po chwili reakcja dziennikarzy z Telewizji Watykańskiej sprawiła, że do akcji przyłączyli się... strażacy stojący obok. Pomogli oni profesjonalnie zawiesić nowy baner z wizerunkiem papieża Franciszka, który wisi na Rynku Głównym do dziś. Być może pomógł też fakt, że obie były wolontariuszkami ŚDM i dokonały zamiany w oficjalnych koszulkach. 

 

Oto wideo z całej akcji:

 

HOT NEWS! <3 Pani z kiosku Ruchu stojac w kolejce przed nami poprosila o ostatni artykul "zycia na goraco" z wyobrazeniem NASZEGO papieza i Franciszka. Identyfikacja wizualna SDM po calym krakowie temu potwierdzeniem, tak wiec patrzcie jak sie stawia pierwszy Franciszek na miescie :) ( obawialysmy sie mandatu za nielegal, ale dzieki nieoczekiwanej wizycie telewizji watykanskiej partyzanke udalo sie zamontowac za pomoca strazy ! dzialanie z lekkim zarysem antypolitycznym na przestrzeni SDM " Who is Your Pope? " wspolpraca z Mary Olbrychtowicz specjalne podziekowania dla Lorraine Martinez Carruana Michał Lenda Maciej Gniady #nielegalnylegal #eventspecificart #krakow #SDM #fightclub

Opublikowany przez Jana Shostak na 25 lipiec 2016

 

Sprawę skomentował też dla krakowskiej "Gazety Wyborczej" zastępca rzecznika archidiecezji krakowskiej, ks. Piotr Studnicki: - Św. Siostra Faustyna i św. Jan Paweł II to patroni Światowych Dni Młodzieży. Dlatego właśnie oni znaleźli się na wspomnianych banerach.

 

- Wystarczy wejść na stronę internetową ŚDM, by zobaczyć, że w żadnym wypadku papież Franciszek nie jest ukrywany - dodał ks. Studnicki.

 

Oprócz akcji z banerem, Jana zorganizowała również inne - jak sama pisze - "działanie artystyczne". Podczas spotkania z wolontariuszami, które było transmitowane na żywo przez dziesiątki stacji telewizyjnych na świecie, pokazała transparent z napisem "PAPA CALL ME! ("Papa, zadzwoń do mnie")", pod którym znalazł się... jej numer telefonu.

 

Zrzut ekranu z portalu onet:

 

 

W rozmowie telefonicznej Jana stwierdziła, że dzwoniło do niej wiele osób z całego świata. Całe działanie ma na celu pobudzenie do rozmowy o obecności sztuki współczesnej w kontekście przestrzeni religijnych, obserwację reakcji ludzi, ale też... sprowokowanie papieża Franciszka do sięgnięcia po telefon. 

 

*  *  *

 

>>Przeczytaj także: "Dlaczego katolicka sztuka ma złą markę?"

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.45

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook