Instytucje kultury przygotowały specjalne oferty na ŚDM

(fot. shutterstock.com)

Małopolska już za kilkanaście dni gościć będzie setki tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży. Z tej okazji dla mieszkańców oraz gości, którzy w tym czasie odwiedzą Kraków oraz region, małopolskie instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę.

 

Z okazji Światowych Dni Młodzieży małopolskie instytucje kultury przygotowały wiele specjalnych wydarzeń, warsztatów, pokazów i prezentacji.

 

''Pielgrzymi przyjeżdżający na Światowe Dni Młodzieży w większości po raz pierwszy będą w Małopolsce, dlatego chcemy, by czas spędzony tutaj wspominali jak najlepiej. Właśnie do nich kierujemy bogatą ofertę przygotowaną przez instytucje województwa małopolskiego'' - mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

 

''Mam nadzieję, że pozwoli im ona lepiej poznać naszą lokalną kulturę i historię, o której opowiedzą później w swoich krajach''- podkreśla.

 

W Krakowie skorzystać można będzie m. in. ze specjalnej propozycji Teatru im. Juliusza Słowackiego, który otworzy swoje wnętrza dla zwiedzających, a jego pracownicy opowiadać będą o ponad 120-letniej historii zabytkowego gmachu oraz odbywającymi się spektaklami.

 

Natomiast osoby interesujące się architekturą i urbanistyką będą mogły odwiedzić Małopolski Ogród Sztuki, w którym prezentowane będą dwie wystawy: międzynarodowy projekt "Back to the sense of the city" oraz wystawę pracowni projektowej - Zbigniew Maćków.

 

Z kolei Opera Krakowska zaprasza do Kopalni Soli w Wieliczce na koncert Orkiestry Opery Krakowskiej, która zaprezentuje "Symfonię pieśni żałosnych" - III Symfonię op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego.

 

Muzyczno - teatralną propozycję przygotował też Krakowski Teatr Scena STU, który - nawiązując do muzycznych tradycji tej sceny - zaprezentuje historię Joanny D’Arc w formie muzycznego monologu - opery na jeden głos.

 

Sympatycy historii będą mogli skorzystać z oferty warsztatów w Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila" , a w Muzeum Archeologicznym obejrzeć wystawy: "Życie codzienne w Małopolsce w czasach Chrztu Polski", "Słowianie we wschodniej Bawarii" i "Chrzest 966 - oblicza chrystianizacji".

 

Dawny folklor, rzemiosło i sztuka oraz obyczaje weselne to z kolei propozycja Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli. Pielgrzymi będą mogli również podziwiać Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Ośrodek Dokumentacji Sztuki T. Kantora CRICOTEKA.

 

Specjalne oferty na Światowe Dni Młodzieży przygotowało także wiele instytucji w Małopolsce. W Zakopanem pielgrzymi będą mogli zobaczyć Teatr im. S. I. Witkiewicza oraz Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. W pierwszym z nich do obejrzenia będą m. in. spektakle: "Kobieta. Istnienia poszczególne" na podstawie dramatu Macieja Pinkwarta czy "Caligulę" Alberta Camus, w drugim zaś wystawy poświęcone Witkacemu czy pejzaże Krzysztofa Ludwina prezentujące "Kolory Podhala".

 

Z kolei Wystawę poświęconą Łemkom przygotowało Małopolskie Centrum Kultury "SOKÓŁ", a historię Romów zaprezentuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Ponadto odbędzie się 4 Festiwal Muzyki EMANACJE, podczas którego z recitalem gitarowym wystąpi David Russell, laureat Grammy z 2005 roku. Koncert odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

 

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się w dniach 26-31 lipca w Krakowie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook