Największe widowisko historyczne w Polsce

(fot. shutterstock.com)

Ok. 300 aktorów-amatorów wystąpi w widowisku plenerowym "Orzeł i Krzyż", które w czwartek po raz pierwszy pokazane zostanie w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie). Według twórców, będzie to największe widowisko historyczne w Polsce.

 

Półtoragodzinny spektakl przedstawia historię Polski od zarania dziejów, po Solidarność i Jana Pawła II. Reżyser Marcin Matuszewski jest zdania, że widowisko zrobi wrażenie nawet na widzach serialu "Gra o tron", czy filmowej trylogii "Władca pierścieni".

 

- Przed ekranem, czy w sali kinowej widzowie są bezpieczni. U nas jeśli coś się pali, to pali się żywym ogniem, jeśli coś wybucha - to wybucha naprawdę. Wrażenia są więc inne i może nawet bardziej przejmujące - powiedział.

 

Jak dodał, spektakl został rozpisany w taki sposób, że mogłoby w nim zagrać nawet 500 - 600 osób. Aktorzy występują nierzadko w kilku lub kilkunastu rolach. Zaplanowano liczne sceny walki oraz pokazy jeździeckich umiejętności bractw rycerskich.

 

- Widzowie zobaczą historię Polski opowiedzianą obrazami, które postaraliśmy się namalować najpiękniej, jak tylko potrafimy: techniką, pirotechniką, ekranem wodnym, ale też grającymi w trzech planach aktorami. Zależy nam na tym, by widzowie nie tyle zobaczyli historię, co poczuli przez moment, że są jej częścią - powiedział reżyser.

 

Główną rolę w widowisku odegra Stańczyk, który będzie towarzyszył widzom podczas podróży - od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii i przesłanie Jana Pawła II. Widowisko wpisuje się w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Andrzej Duda. Za scenariusz odpowiada poznański historyk sztuki i poeta Jacek Kowalski.

 

- To widowisko pokazuje dzieje Polski poprzez dzieje chrześcijaństwa w Polsce. Orzeł i krzyż, towarzyszące nam przez dzieje, mają się tutaj ukazać poprzez wydarzenia, zaś wydarzenia mają się ukazać poprzez odwołania do naszego muzeum wyobraźni - powiedział Kowalski.

 

Według szacunków organizatorów, 12 spektakli obejrzy w sumie nawet ponad 20 tys. widzów. Na część pokazów zaproszeni będą młodzi pielgrzymi z całego świata, przebywający w Wielkopolsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Budżet spektaklu szacowany jest na ok. 1,5 mln zł.

 

Widowisko "Orzeł i Krzyż" prezentowane jest na terenie Parku Dzieje, wzorowanym na jednej z największych atrakcji Francji - Puy du Fou. W parku historycznym w Murowanej Goślinie znajduje się obozowisko rycerskie, kuźnia, stanowisko archeologiczne, warsztat tkacki i garncarski. Jedną z głównych atrakcji jest staropolska wieczornica, czyli uczta, podczas której goście oglądają pokazy, biorą udział w konkursach oraz scenkach zaczerpniętych ze szlacheckich zwyczajów. Park Dzieje otwarty jest przez całe wakacje.

 

Spektakle plenerowe w Murowanej Goślinie organizowane są od 2007 roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook