Gdańsk: wystawa ilustracji do dzieł romantycznych

Gdańsk: wystawa ilustracji do dzieł romantycznych
(fot. By Origin. Stako, Corr. Szczebrzeszynski (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Wystawę ok. 60 rysunków i grafik Felixa Mesecka stanowiących ilustracje do niemieckiej literatury romantycznej oglądać można będzie od czwartku w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Artysta urodził się w tym mieście pod koniec XIX wieku.

Na ekspozycji zatytułowanej "Felix Meseck (1883-1955). Smok, czarownica i złoty garnek - ilustracje do dzieł romantycznych" pokazanych zostanie ponad 40 rysunków artysty. Tworzą one dwa cykle ilustracji: do "Złotego garnka" Ernsta T.A. Hoffmana oraz książki "Isabela von Agypten" Ludwiga Achima von Arnima.

Zaprezentowane zostaną również odbitki próbne do nieukończonej powieści Novalisa "Heinrich von Ofterdingen" oraz "Bajki o Piejczyku i Kulejce" Clemensa Brentano.

Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

DEON.PL POLECA

"W pracach graficznych Mesecka czuć inklinacje ekspresjonistyczne wyrażające się w silnych kontrastach między czernią a bielą i ostro zarysowanych konturach. Natomiast jeśli chodzi o prace rysunkowe to są one bardziej impresjonistyczne, przejścia tonalne są łagodniejsze, a kreska jest bardziej szkicowa i rozedrgana" - powiedziała PAP jedna z kuratorek wystawy Maja Baran.

Dodała, że największą popularność przyniósł Meseckowi cykl ilustracji do utworów Johanna Wolfganga Goethego "Faust" (wyd. 1914) oraz "Prometeusz" (wyd. 1920).

"Obrazując na przykład sceny rodzajowe z elementami fantastycznymi Meseck ze swoim stylem doskonale sprawdzał się jako ilustrator dzieł romantycznych" - oceniła kurator.

Prezentacja prac Mesecka zainauguruje w gdańskim muzeum cykl wystaw pt. "Między słowami". Podczas kolejnych ekspozycji będą pokazywane rysunki i ryciny wybitnych artystów z różnych epok, których dzieła powstały jako ilustracje do wydawnictw literackich i muzycznych.

"Chcemy pokazać dzieła, które normalnie nie są dostępne na ekspozycji stałej dla widzów, czyli dzieła na papierze. Grafiki i rysunki są obiektami bardzo wrażliwymi, które mogą być eksponowane tylko do ośmiu tygodni" - wyjaśniła Baran.

Następnymi wystawami w ramach cyklu "Między słowami" będą w tym roku prezentacje ilustracji Daniela Chodowieckiego (czerwiec-lipiec), Albrecha Durera (sierpień-październik) oraz Maxa Slevogta i Bruno Paetscha (październik-grudzień).

Felix Meseck (1883-1955) był uczniem Wilhelma Augusta Stryowskiego w gdańskiej Kunstgewerbe und Handwerkerschule (Szkoła Rzemiosł Artystycznych). Studiował w Akademiach Szkół Pięknych w Berlinie i Królewcu, następnie mieszkał i tworzył w Gdańsku i Sopocie. W 1907 r. mieszkał w rodzinnym domu przy Langgarten 28 (ul. Długie Ogrody), w 1909 r. czasowo w Erfurcie.

Przełomowym okresem dla jego twórczości okazała się I wojna światowa, podczas której walczył jako szeregowy żołnierz. To wówczas zajął się przede wszystkim tworzeniem rycin oraz ilustracji do dzieł literackich.

W 1939 r. Meseck powrócił w rodzinne strony i zamieszkał w okolicach Gdańska. W 1945 r. w związku w wkroczeniem na Pomorze Armii Czerwonej ewakuował się do Niemiec, gdzie przez wiele lat był pedagogiem w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Weimarze.

Wystawa ilustracji Mesecka w Gdańsku będzie czynna do 29 maja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gdańsk: wystawa ilustracji do dzieł romantycznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.