1 sierpnia odwiedź Muzeum Armii Krajowej!

1 sierpnia obchodzimy 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Warto przy tej okazji - korzystając także z wakacyjnego czasu wolnego - dowiedzieć się czegoś więcej o walce Polaków o niepodległość, fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego, dokonaniach Armii Krajowej - i odwiedzić Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.


Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" powstało w 2000 r. - po trwającym dziesięć lat  trudzie gromadzenia i eksponowania pamiątek historycznych przez Kombatantów AK - jako samorządowa jednostka upowszechniania kultury Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego.


Ideą ekspozycji stałej, która została otwarta 27 września 2012 r., jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia czasów wojny, wraz z jego duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem jego dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce. Ekspozycja - wzbogacona środkami multimedialnymi - została podzielona na tematyczne przestrzenie wystawiennicze. Na parterze zwiedzający może poznać historię II RP, przebieg kampanii wrześniowej i życie w obozach jenieckich oraz zobaczyć rekonstrukcję czołgu Vickers (zrobioną m.in. z oryginalnych części z czołgu zniszczonego w 1939 r.) oraz baraki dla jeńców.


Zasadnicza część wystawy dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej znalazła się na poziomie -1. Można tutaj nie tylko zobaczyć setki zdjęć i pamiątek, ale też wejść do kadłuba samolotu Halifax, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, obejrzeć wnętrze rozpracowanej przez wywiad AK rakiety V-2 czy znaleźć się w ubeckim karcerze.


Stałą ekspozycję uzupełnia wystawa "Kanadyjska kolekcja broni dra Stanisława Wcisło", na której znalazło się ponad 200 egzemplarzy broni strzeleckiej.


W 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zostanie tutaj otwarta także czasowa wystawa "Kobiety w powstaniu warszawskim".


Chętni mogą spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy i uzbrojeni w karabin przeciwpancerny Ur stoczyć walkę z czołgami niemieckim i sowieckim.


Muzeum prowadzi także szeroko pojętą działalność dydaktyczną i popularyzatorską. Organizowane są lekcje muzealne, spotkania z kombatantami i historykami, odczyty, prelekcje, pokazy filmów, promocje książek.


W skali kraju Muzeum Armii Krajowej, wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego, jest najważniejszym muzeum czynu zbrojnego Polski Walczącej w XX wieku. Jest też jedyną tego typu placówką na świecie, ukazującą całokształt tematyki związanej z Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym.


Muzeum znajduje się przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie (5 minut piechotą od dworca PKP i PKS). Jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-18.00 (w niedziele - wstęp wolny).


 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook