Rozpoczyna się Festiwal Łódź Czterech Kultur

W programie tegorocznej imprezy, która potrwa do 19 maja, znalazły się nie tylko przedstawienia teatralne ale również koncerty, instalacje artystyczne na łódzkich ulicach i podwórkach.

Spektakl "Big Bang" francuskiej grupy teatralnej Plasticiens Volants zainauguruje w piątek wieczorem teatralną część kolejnej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

 

W programie tegorocznej imprezy, która potrwa do 19 maja, znalazły się nie tylko przedstawienia teatralne ale również koncerty, instalacje artystyczne na łódzkich ulicach i podwórkach.

 

Od 2010 roku impreza zastępuje Festiwal Dialogu Czterech Kultur, ale nadal prezentuje kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską - tworzące historię wielokulturowej Łodzi. Dyrektor festiwalu, reżyser Zbigniew Brzoza podkreśla, że większość wydarzeń przygotowanych zostało z myślą o Łodzi i mają one służyć budowaniu tożsamości mieszkańców miasta.

 

W piątek wieczorem swoje najnowsze przedstawienie pokaże Plasticiens Volants. "Big Bang" to poetycki show, podczas którego aktorzy opowiedzą historię stworzenia świata za pomocą gigantycznych balonów, efektów pirotechnicznych, świetlnych i dźwiękowych. Do najbardziej spektakularnych pokazów francuskiego zespołu należy m.in. ceremonia zamknięcia olimpiady w Barcelonie.

 

Wcześniej znana i ceniona artystka Joanna Rajkowska, autorka m.in. palmy na rondzie de Gaulle'a w Warszawie, rozpocznie pracę w ramach projektu "Diamenty Łodzi", polegającego na przetwarzaniu w dzieła sztuki fasad zrujnowanych łódzkich kamienic. Pomysł polega na wyłożeniu, od strony podwórka, murów jednej z kamienicy przy ul. Piotrkowskiej, mozaiką z drobnych fragmentów luster. Artystka połączy siły z zespołem remontującym budynek, a wspólne prace będą trwały rok - do kolejnej edycji festiwalu.

 

Wśród gości festiwalu będą także m.in.: reżyser teatralny, laureat Paszportu "Polityki" Krzysztof Garbaczewski, izraelska pieśniarka Sara Teneberg-Bialas oraz jej uczeń Karsten Troyke, którzy zaśpiewają żydowskie pieśni razem z uczniami łódzkich szkół artystycznych, a także Boris Malkovsky (akordeon) i Raphael Rogiński (gitara), którzy wystąpią z koncertem muzyki Żydów z Odessy.

 

Ze spektaklem "Tralfamadoria" wystąpi tancerka i choreografka Izabela Chlewińska, a musical "Wozak i król" oparty na "Zmierzchu" Izaaka Babla pokaże rosyjski teatr Swobodnoje Prostranstwo; przewidziano też projekcje etiud filmowych o Łodzi, prezentacje multimedialne i koncerty młodych muzyków.

 

Na festiwalu wystąpi także Teatr Ósmego Dnia, który w ramach cyklu "Podwórka" pokaże projekt "Zgierska 38". Opowiada on historię bałuckiego podwórza, wyłaniającą się ze wspomnień z dzieciństwa jego mieszkańców. Spektakl będzie połączeniem teatru, wideoinstalacji, muzyki, słowa i światła.

 

Wszystkie festiwalowe imprezy są bezpłatne, ale wprowadzono na nie internetowe zapisy. Odbywać się będą m.in. w centrum miasta, przy ulicach: Piotrkowskiej i Zgierskiej, w podwórkach kamienic, Manufakturze, ogrodzie Pałacu Poznańskiego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook