Mural inspirowany inskrypcją Majów

W krakowskim Podgórzu powstał mural inspirowany wykonaną przez Majów inskrypcją, uznawaną za zapowiedź końca świata, który miałby nastąpić 21 grudnia.

 

Mural zaprojektowała Aleksandra Toborowicz z krakowskiej ASP. Został wykonany na ścianie budynku przy ul. Józefińskiej 24 w ramach festiwalu Sztuki Gniewu, organizowanego przez Teatr Nowy w Krakowie.

"Mayamural" ma wymiary 6 na 17 m. Oryginalna inskrypcja została zmodyfikowana tak, że przypomina sekwencję z popularnej gry komputerowej Tetris.

 

- Chcieliśmy pokazać, że inskrypcja Majów jest odczytywana w całkowicie dowolny i błędny sposób, dlatego jej elementy pomieszaliśmy ze sobą, tak jak mieszany znaczenia odczytując tę inskrypcję jako przepowiedź końca świata. Tam wcale takiej zapowiedzi nie ma, to napis datujący budynek - powiedział PAP pomysłodawca muralu, doktorant UJ Michał Pałasz. - Chcieliśmy wykorzystać zainteresowanie kulturą Majów, wynikające z błędnej interpretacji, aby przybliżyć tę kulturę szerszej publiczności - dodał.

 

Pomysł muralu został wcześniej skonsultowany z ekspertami z dziedziny majologii m.in. ze Svenem Gronemeyerem z Uniwersytetu w Melbourne, autorem wielu publikacji dotyczących inskrypcji z Tortuguero. Badacz udostępnił twórcom muralu autorski rysunek inskrypcji Majów, który został później przetworzony. Projekt był też konsultowany z dr. Jarosławem Źrałką, archeologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmującym się kulturą Majów.

 

Przy tworzeniu malowidła w trudnych warunkach atmosferycznych przez pięć dni pracowało ponad 20 osób. - Malowaliśmy mural przy kilkunastustopniowym mrozie - mówił PAP Michał Pałasz.

 

Uroczysta prezentacja "Mayamuralu" nastąpi w środę 19 grudnia. Partnerami przedsięwzięcia byli: Fundacja Sztuki Nowej "ZNACZY SIĘ", Instytut Kultury UJ, Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego, gminy Kraków i województwa małopolskiego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook