Komiks polski: historie w dymkach w Izraelu

Komiks polski: historie w dymkach w Izraelu
PAP / slo

Prace ponad 20 polskich twórców komiksu prezentowane są na wystawie "Komiks polski: historie w dymkach", którą otwarto w Levinsky College of Education w Tel Awiwie. To pierwsza tak obszerna prezentacja polskiej sztuki komiksu na Bliskim Wschodzie.

Na wernisażu obecni byli m.in. polscy twórcy komiksowi: Krzysztof Ostrowski i Piotr Kasiński, którzy opowiedzieli o swojej twórczości i tajnikach warsztatu. Kurator wystawy dr Wojciech Birek - badacz i znawca komiksów - zaprezentował historię i współczesną sytuację komiksu w Polsce - poinformowała PAP Katarzyna Tośta z łódzkiego Stowarzyszenie Twórców Contur, które przygotowało wystawę.

Na ekspozycji prezentowane są prace twórców należących do trzech pokoleń działających obecnie na polskim rynku komiksowym. Najstarszym jest Henryk Jerzy Chmielewski, twórca serii "Tytus, Romek i a'Tomek".

Najmłodszy to 21-letni Marcin Podolec, który ma na koncie m.in. trzy albumy i liczne wystawy.

DEON.PL POLECA

Izraelska publiczność zobaczyć może także prace klasyków polskiego komiksu lat 70. i 80. - Grzegorza Rosińskiego, Tadeusza Baranowskiego i Zbigniewa Kasprzaka. Obok nich prezentowane są prace popularnych twórców średniego pokolenia, a także przedstawicieli "nowej fali" polskiego komiksu.

Średnie pokolenie - twórców debiutujących w latach 90. - reprezentują m.in. Agata "Endo" Nowicka, Krzysztof Gawronkiewicz, Bartosz Minkiewicz, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Tomaszewski i Przemysław Truściński. Do najmłodszych artystów, którzy rozpoczęli karierę w ciągu ostatniej dekady, należą m.in. Marek Lachowicz, Piotr Nowacki i Maciej Pałka.

Artyści prezentują bardzo zróżnicowane podejście do komiksu - od różnorodnych gatunkowo, klasycznych form komiksu, poprzez eksperymenty i poszukiwania warsztatowe, aż po osobiste, autorskie wypowiedzi artystyczne.

Jak podkreśla kurator wystawy dr Wojciech Birek polski komiks nadal pozostaje obszarem twórczych eksperymentów i formą wypowiedzi o ogromnych możliwościach artystycznych. "Jest domeną graficznych i narracyjnych poszukiwań, autorskiej ekspresji i twórczej swobody. Tworzący go artyści nie stronią od kontaktów z szerokim komiksowym światem, ale każdy z nich na własną rękę, własnymi drogami poszukuje swojej artystycznej tożsamości" - uważa Birek.

Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna, ukazująca także prace innych polskich artystów komiksu, oraz kolorowy katalog w językach: hebrajskim, angielskim i polskim.

Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie Twórców Contur, które od lat organizuje w Łodzi największy w Europie Środkowej Festiwal Komiksu i Gier. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komiks polski: historie w dymkach w Izraelu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.