IPN wydał grę poświęconą 7. Eskadrze Myśliwskiej

IPN wydał grę poświęconą 7. Eskadrze Myśliwskiej
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

IPN wydał grę planszową poświęconą 7. Eskadrze Myśliwskiej, która powstrzymała bolszewicką Armię Konną Budionnego w czasie bitwy lwowskiej w 1920 r. Premiera gry zatytułowanej "7" odbyła się 28 czerwca podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie.

Jak poinformował współautor gry Karol Madaj, jest ona kontynuacją i uwieńczeniem wydanej we wcześniejszych latach serii gier lotniczych "303" i "111", poświęconych Dywizjonowi 303 i 111. Eskadrze Myśliwskiej.

- Legendarny Dywizjon 303 brawurowo broniący Londynu w 1940 r. kontynuował tradycję 111. Eskadry Myśliwskiej, której piloci walczyli nad Warszawą w 1939 r. 111. Eskadra Myśliwska kontynuowała zaś tradycję 7. Eskadry Myśliwskiej - a jej dokonania były nie mniej spektakularne. Dlatego też nowa gra nie jest zamknięciem, a bardziej pierwszą częścią naszej trylogii - mówił Madaj.

Jak zapowiadają autorzy, "7" jest dynamiczną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy atakuje potężną bolszewicką Armią Konną, dowodzoną przez Siemiona Budionnego. Drugi dowodzi 7. Eskadrą Myśliwską, im. Tadeusza Kościuszki, złożoną w większości z doświadczonych pilotów amerykańskich ochotniczo służących w Wojsku Polskim.

DEON.PL POLECA

Lotnictwo nieustannie ponawia bombardowania i ostrzał bolszewickich kolumn z karabinów maszynowych, aby opóźnić marsz 1. Armii Konnej i dać bezcenny czas na ściągnięcie posiłków do obrony Lwowa. Nieprzyjacielska obrona przeciwlotnicza jednak nie próżnuje, ostrzeliwując polskie maszyny z dział i ciężkich karabinów maszynowych. Bitwa lwowska toczyła się w połowie sierpnia 1920 r. równolegle do bitwy warszawskiej.

- Gra opisuje przeciekawe, a obecnie trochę zapomniane zdarzenia z wojny polsko-bolszewickiej, kiedy w sierpniu 1920 roku 16 polskich samolotów powstrzymało marsz na Lwów 17-tysięcznej hordy bolszewików - tłumaczy współautor. Gra nawiązuje do swoich poprzedniczek, ale - zdaniem Madaja - jest od nich ciekawsza.

Według niego, gra jest szybkim dwuosobowym pojedynkiem, w którym do wygranej potrzebna jest zarówno umiejętność logicznego myślenia, jak i szczęście. - Wszyscy, którzy znają "303" i "111" będą mieli ciekawe wyzwanie, a nowi gracze będą mieli okazję poznać interesującą, premierową grę - ocenił.

Grę wydano w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Będzie można ją kupić w punktach sprzedaży IPN oraz w dobrych sklepach z grami planszowymi.

7. Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki stała się wręcz legendarnym pododdziałem lotnictwa z lat 1918-1925, walczącym podczas wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-bolszewickiej. Złożona była w większości z doświadczonych pilotów amerykańskich ochotniczo służących w Wojsku Polskim, którzy przyjechali do Polski, aby spłacić amerykański dług wdzięczności za Kościuszkę i Pułaskiego. Jak przypominają autorzy gry, pierwszy dowódca 7. Eskadry był twórcą znaku rozpoznawczego polskiego lotnictwa - szachownicy. Słynne pasiasto-gwiaździste godło, którego używał potem Dywizjon 303, zostało zaprojektowane właśnie przez amerykańskich ochotników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

IPN wydał grę poświęconą 7. Eskadrze Myśliwskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.