Już 10 lutego rusza 7. edycja festiwalu Gorzkie Żale

Już 10 lutego rusza 7. edycja festiwalu Gorzkie Żale. Wiemy też, gdzie w tym roku odbędą się festiwalowe imprezy. Hasłem jest wolna wola na rozdrożu, a motywem przewodnim - skrzyżowanie, dla jednych symbol chrześcijaństwa, dla innych wielość możliwości. Motyw skrzyżowania wykorzystamy do opowieści o zagubieniu człowieka, skutkach podejmowanych decyzji i sile wolnej woli. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń kulturalnych, o które zadbał Redbad Klijnstra - dyrektor artystyczny festiwalu.

 

 


W tym roku Festiwal Gorzkie Żale rozpocznie się 10 lutego i potrwa do 20 marca. W ciągu miesiąca organizatorzy przygotowali dla warszawiaków szereg występów i spotkań. Znamy już miejsca, w których odbędą się festiwalowe imprezy. Zapraszamy do Teatru Studio, Teatru Ochoty, Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatru IMKA, Muzeum Etnograficznego, Baru Studio, Kina Atlantic i Kościoła św. Anny.


Program został skonstruowany tak, by ukazać bogactwo tradycyjnych form teatralnych, jak i nowoczesnych form scenicznych w oparciu o utwory i zwyczaje staropolskie, ale też współczesne. Hasłem tegorocznego festiwalu jest "wolna wola na rozdrożu", a motywem przewodnim - skrzyżowanie, czyli dwa przecinające się odcinki pod kątem prostym na jednej płaszczyźnie. To jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie. Dla chrześcijan to nadzieja w wymiarze eschatologicznym. Dla innych - możliwość wyborów, jakich może dokonać każdy z nas. W ramach Festiwalu wykorzystamy motyw skrzyżowania do opowieści o zagubieniu człowieka, skutkach podejmowanych decyzji i sile wolnej woli. Pragniemy ukazać wielość postaw ludzkich w odniesieniu ze współczesnością.


Program teatralny obejmuje cykl spektakli na podstawie staropolskich tekstów: "Wyznawca" w reż. Natalii Korczakowskiej, na postawie tekstu "O ofiarowaniu Izaaka" (premiera 11 lutego), spektakl - słuchowisko w reż. Pawła Passiniego na podstawie tekstu "Nawiedzenie Grobu" (premiera 4 marca), czy "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", w reż. Piotra Tomaszuka (premiera 20 marca).


W ramach akcji performatywnych planowane są: spektakl publicystyczny "smutno siedzieć w swoim krześle no i kombinują te wojny" w reż. Jarosława Tumidajskiego (20-21 lutego), instalacja performatywna "RED CAPRET" w reż. Mirka Kaczmarka (20-21 lutego), "Ostatnia Wieczerza"  w reż. Grupy SUPERMARKET (6 marca) i instalacja "Mysterium" Igora Gorzkowskiego (21 - 28 lutego).


Melomani będą mogli posłuchać "Żołtarza Jezusów" w wykonaniu Adama Struga z 100 osobowym chórem.
W ramach sztuk wizualnych będzie można zobaczyć Coal Heart Mother - kapliczka - koksownik wg  koncepcji Jakuba Szczęsnego (przez cały Festiwal).


Ponadto w każdy poniedziałek (15,22,29 lutego oraz 7 marca) proponujemy przegląd filmów, po każdym ze spotkań zaplanowano dyskusję. Zapraszamy też na rekolekcje teatralne - cztery rozmowy na styku teatru i religii, które poprowadzi Sebastian Duda (17 i 24 lutego oraz 2 i 9 marca). 27 lutego w Teatrze IMKA zaprezentujemy Projekt DEKALOG - spektakl taneczny Mikołaja Mikołajczyka z udziałem seniorów z Zakrzewa.


W programie Festiwalu nie zabrakło też wydarzeń towarzyszących. 10 lutego Festiwal zainauguruje wydarzenie kulinarno-artystyczne w reż. Monika Kucia "Stypa. Rytuał utraty". Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty architektoniczne, teatralne, plastyczne prowadzone przez min. Towarzystwo W Przestrzeni.


Dyrektorem Festiwalu od 2014 roku jest Redbad Klijnstra, znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser i animator kultury. Wraz z Jakubem Kamińskim był współtwórcą Grupy Supermarket (reżyserował m.in. Historię przypadku Abi Morgan, z 2006 roku). Jest dyrektorem corocznego festynu O! Holender, promującego kulturę jego przodków w Polsce. W latach 2001-2006 był związany z Teatrem Rozmaitości (od 2003 roku TR Warszawa), grał w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, Artura Urbańskiego, także sam zadebiutował jako reżyser. Ostatnio gra i reżyseruje w teatrach krakowskich (Tragedia Makbeta, 2010) i warszawskich: Przebudzenie Shelagha Stephensona (Teatr Syrena, 2012), Złoty smok Rolanda Schimmelpfenniga (Teatr Praga, 2012), Kabaret warszawski (reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie, 2013).

 

BILETY


Prowadzimy już sprzedaż na spektakl "Wyznawca" w Teatrze Studio. Bilety można kupić w kasie teatru lub poprzez stronę internetową teatru.
Festiwal Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II instytucję kultury Miasta Stołecznego Warszawa.


Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Festiwalu www.gorzkiezale.pl
Zapraszamy też na nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/Centrum.Mysli.Jana.Pawla.II

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook