Parafie

Wniebowzięcia NMP

Adres:

Wniebowzięcia NMP
pl. Jana Pawła II 8
58-420 Lubawka
woj. dolnośląskie
Diecezja: legnicka
Dekanat: Kamienna Góra Zachód
Miejscowość: Lubawka

Opis:

Kościół usytuowany jest na północny zachód od rynku. W 1292 r. wraz z osadą został nadany cystersom z Krzeszowa, w których władaniu pozostał do sekularyzacji klasztoru w 1810 r.
Świątynia ma formę trójnawowej hali emporowej z prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. W osi fasady znajduje się wieża, dołem kwadratowa, wyżej ośmioboczna, zwieńczona wysokim hełmem na kolumnach. Średniowieczny, gotycki rodowód kościoła zdradzają elewacje korpusu opięte przyporami. Późniejszą barokizację sygnalizuje hełm kościoła, naczółkowy dach nad korpusem oraz okna zamknięte łukami pełnymi.
Wnętrze, nakryte przez Josepha Antona Jentscha nowymi, żaglastymi sklepieniami, ma jednorodnie barokowy charakter.
Zachowało się bogate barokowo-rokokowe wyposażenie, w większości wykonane przez artystów krzeszowskich. Ołtarz główny wykonał prawdopodobnie snycerz Johann Christian Schlesinger ok. 1736 r., a uzupełnił o rzeźby po 1775 r. Joseph Anton Lachel, zaś obraz do ołtarza – przedstawiający Maryję jako Wspomożycielkę Wiernych – namalował Felix Anton Scheffler, znany z wykonania malowideł ściennych w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego (klatka schodowa i apteka).
Drewniana ambona z XVII w. posiada na baldachimie figurę Chrystusa Zbawcy Świata, a nad konfesjonałami umieszczono rzeźby św. św. Piotra i Pawła, wykonane prawdopodobnie po 1750 r.
Scheffler namalował także osiem obrazów olejnych zawieszonych na filarach nawy głównej. Po stronie północnej przedstawiają one – od wejścia: św. Benedykta, Archanioła Rafała, św. Judę Tadeusza i Ukrzyżowanie, a po stronie południowej: wizję św. Bernarda, św. Karola Boromeusza, wizję św. Antoniego i Boga karzącego Dawida. Temu samemu malarzowi przypisano także trzy obrazy obok wejścia głównego i północnego: „Maryja z Dzieciątkiem i św. Dominikiem”, „Św. Jadwiga” i „Św. Barbara”. Natomiast nad wejściem południowym zachował się obraz przedstawiający rzadką scenę: wyłowienie zwłok św. Jana Nepomucena z Wełtawy z panoramą Pragi.
zgłoś błąd lub nadużycie

Najnowsze tematy:

Prymas do młodych z KSM: Kościół potrzebuje ludzi Bożego Ducha i Bożego ognia

więcej
"Kościół nie potrzebuje organizacji działającej według sztywnej instrukcji. Potrzebuje ludzi pełnych Bożego Ducha i Bożego ognia" - mówił w sobotę do młodych abp Wojciech Polak. Prymas Polski wraz z członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży dziękował za 25-lecie organizacji i jej reaktywację w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Metropolita Epifaniusz z Patriarchatu Kijowskiego głową przyszłego Kościoła prawosławnego

więcej
Dotychczasowy metroolita perejasławski i białocerkiewski z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) Epifaniusz (Dumenko) został zwierzchnikiem przyszłego Kościoła Prawosławnego Ukrainy i to on odbierze 6 stycznia 2019 z rąk patriarchy Konstantynopola Bartłomieja tomos (dekret) o autokefalii.

Wizyta delegacji Wspólnoty św. Idziego w Korei Północnej

więcej
Delegacja Wspólnoty św. Idziego złożyła wizytę w Korei Północnej w ramach współpracy humanitarnej i dialogu pomiędzy państwami. Odwiedziła cztery miasta, w tym stolicę kraju Pjongjang. Od 6 lat Wspólnota ta wspiera jeden ze szpitali pediatrycznych w tym kraju, poprzez artykuły pierwszej potrzeby, lekarstwa, sprzęt medyczny, a także grupę ponad 300 osób starszych.

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook