Parafie

Wniebowzięcia NMP

Adres:

Wniebowzięcia NMP
pl. Jana Pawła II 8
58-420 Lubawka
woj. dolnośląskie
Diecezja: legnicka
Dekanat: Kamienna Góra Zachód
Miejscowość: Lubawka

Opis:

Kościół usytuowany jest na północny zachód od rynku. W 1292 r. wraz z osadą został nadany cystersom z Krzeszowa, w których władaniu pozostał do sekularyzacji klasztoru w 1810 r.
Świątynia ma formę trójnawowej hali emporowej z prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. W osi fasady znajduje się wieża, dołem kwadratowa, wyżej ośmioboczna, zwieńczona wysokim hełmem na kolumnach. Średniowieczny, gotycki rodowód kościoła zdradzają elewacje korpusu opięte przyporami. Późniejszą barokizację sygnalizuje hełm kościoła, naczółkowy dach nad korpusem oraz okna zamknięte łukami pełnymi.
Wnętrze, nakryte przez Josepha Antona Jentscha nowymi, żaglastymi sklepieniami, ma jednorodnie barokowy charakter.
Zachowało się bogate barokowo-rokokowe wyposażenie, w większości wykonane przez artystów krzeszowskich. Ołtarz główny wykonał prawdopodobnie snycerz Johann Christian Schlesinger ok. 1736 r., a uzupełnił o rzeźby po 1775 r. Joseph Anton Lachel, zaś obraz do ołtarza – przedstawiający Maryję jako Wspomożycielkę Wiernych – namalował Felix Anton Scheffler, znany z wykonania malowideł ściennych w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego (klatka schodowa i apteka).
Drewniana ambona z XVII w. posiada na baldachimie figurę Chrystusa Zbawcy Świata, a nad konfesjonałami umieszczono rzeźby św. św. Piotra i Pawła, wykonane prawdopodobnie po 1750 r.
Scheffler namalował także osiem obrazów olejnych zawieszonych na filarach nawy głównej. Po stronie północnej przedstawiają one – od wejścia: św. Benedykta, Archanioła Rafała, św. Judę Tadeusza i Ukrzyżowanie, a po stronie południowej: wizję św. Bernarda, św. Karola Boromeusza, wizję św. Antoniego i Boga karzącego Dawida. Temu samemu malarzowi przypisano także trzy obrazy obok wejścia głównego i północnego: „Maryja z Dzieciątkiem i św. Dominikiem”, „Św. Jadwiga” i „Św. Barbara”. Natomiast nad wejściem południowym zachował się obraz przedstawiający rzadką scenę: wyłowienie zwłok św. Jana Nepomucena z Wełtawy z panoramą Pragi.
zgłoś błąd lub nadużycie

Najnowsze tematy:

Uczestnicy szczytu wysłuchali pięciu świadectw osób wykorzystanych seksualnie przez księży

więcej
O ranach doświadczanych przez ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych mowa była w świadectwach przedstawionych w formie video podczas odbywającego się w Auli Nowej Synodu w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele.

Zmarł biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - wieloletni szef Biura Prasowego Episkopatu Polski

więcej
W czwartek w wieku 90 lat zmarł biskup-senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik - poinformował PAP rzecznik prasowy diecezji łowickiej ks. dr Piotr Karpiński.

Ks. Ernesto Cardenal wyszedł ze szpitala. Wiemy, co napisał do papieża Franciszka

więcej
Duchowny, który jeszcze niedawno był objęty suspensą, bezpośrednio zwrócił się do papieża Franciszka. List rozpoczął słowami: "Mój drogi papieżu Franciszku".

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook