Jerozolima: Prezydent Izraela spotkał się z polskimi Sprawiedliwymi i delegacją państwową

Jerozolima: Prezydent Izraela spotkał się z polskimi Sprawiedliwymi i delegacją państwową
(fot. PAP/Mateusz Marek)
KAI / pp

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin spotkał się w środę w Jerozolimie z polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, którzy wspólnie z weteranami II wojny światowej i delegacją państwową przebywają w Izraelu na IV Ogólnopolskim Zjeździe Polaków ratujących Żydów.

Do spotkania doszło w Pałacu Prezydenckim w Jerozolimie, tuż po mszy św., która odprawiona została w Bazylice Grobu Pańskiego na Starym Mieście. Wydarzenie przygotowali obecni na spotkaniu z Riwlinem ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski oraz Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Urząd ten jest głównym organizatorem, m.in. w Tyberiadzie i w Jerozolimie, Zjazdu Polaków ratujących Żydów.

W spotkaniu z prezydentem Izraela udział biorą polscy Sprawiedliwi m.in. Zofia Krzyżanowska, która dzięki pielgrzymce pierwszy raz ma okazję zobaczyć Izrael. W czasie okupacji niemieckiej w Pruszkowie ona oraz jej rodzina ukrywali - w mieszkaniu na poddaszu kamienicy w specjalnie przygotowanych schronach - dwie rodziny narodowości żydowskiej: Karola, Reginę i Marię Berman oraz Stanisława, Jadwigę i Barbarę Jabłkowskich.

Inne biorące udział w spotkaniu Polki - uhonorowane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem - to Zofia Hołub, Lucjanna Kuźnicka, Janina Rościszewska-Krawczyk, Helena Szarek, Helena Troszczyńska i Krystyna Wiśniewska.

DEON.PL POLECA

Obecna jest także Jadwiga Gawrych, której ojciec w 1943 r. został rozstrzelany przez Gestapo za ukrywanie Żydów. Byli to m.in. Abram Słomka i Frania Aronson, których rodzina pani Jadwiga ukrywała w leśniczówce w Wólce Czarnińskiej obok Mińska Mazowieckiego. Udzielali też schronienia i pomocy Teresie Zylberberg i jej mężowi Chaskielowi Papierowi, którzy byli ukrywani w stodole na polu i przy lesie. Niestety, na skutek denuncjacji sąsiadki w dniu 18 marca 1943 r. Teresa Zylberberg została zamordowana podczas akcji likwidacyjnej przeprowadzonej przez Niemców.

Do Pałacu Prezydenckiego przybył także odznaczony przez Instytut Yad Vashem Stefan Mikołajczyk, który w czasie okupacji jako dorastający chłopiec wspólnie ze swoją rodziną pomagał Żydom ukrywającym się przed niemieckimi zbrodniarzami.

W spotkaniu z Riwlinem biorą udział także 95-letni kombatanci 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa: kpt. Władysław Dąbrowski i mjr Zbigniew Aleksander Dłużniewski, którzy uczestniczyli w walkach z Niemcami m.in. o Monte Cassino i Ankonę oraz sędzia Bogusław Nizieński - weteran Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, a w latach 1999-2004 Rzecznik Interesu Publicznego i kawaler Orderu Orła Białego.

Obecni są również wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski oraz wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który w Instytucie zajmuje się m.in. problematyką polsko-żydowską i jest współtwórcą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Jerozolima: Prezydent Izraela spotkał się z polskimi Sprawiedliwymi i delegacją państwową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.