Skryptorium – warsztaty kaligrafii

Data rozpoczęcia: 26 października 2018 godz. 17:30
Data zakończenia: 28 października 2018 godz. 13:30
Miejscowość: Kraków, Tyniec
Organizator: Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Kontakt:
http://kultura.benedyktyni.com/warsztaty-i-seminaria/warsztaty-201819/skryptorium-kaligrafia/

Zapisz się:
tel. (12) 688 5 450, rezerwacje@jg.benedyktyni.com
Udział: Płatny
Koszt udziału: 250,00 zł

Zarys tematu
Kaligrafia – minuskuła karolińska

Współautorka podręcznika do kaligrafii „Piękna Litera” zaprasza na warsztaty kaligrafii, na których zapoznacie się z pismem zwanym minuskułą karolińską. Minuskuła karolińska zwana, także karoliną, jest starannym, średniowiecznym pismem, które zostało wypracowane w VIII/IX wieku na terenie dzisiejszej Francji. Powodem powstanie tego pisma była powszechnie dająca się odczuć potrzeba stworzenia doskonałego, kaligraficznego pisma. Podstawy do nowego pisma stworzyły antyczne pisma, przede wszystkim półuncjała ze swymi minuskulnymi elementami i regularnym duktem. Ta reforma pisma zyskała warunki rozwoju w ogólnym odrodzeniu politycznym i kulturalnym, którego centrum był królewski dwór frankoński, skąd to odrodzenie promieniowało szeroko na cały rozległy obszar państwa karolińskiego. Nowe, piękne pismo zdobywało sobie szybko popularność, dzięki ożywionej współpracy miedzy odrodzonymi ośrodkami kulturalnymi i wkrótce stało się jedynym i wyłącznym pismem całego łacińskiego Zachodu Europy.

Minuskuła karolińska odznacza się konsekwentnie postrzeganym schematem czteroliniowym. Pismo to odznacza się dużą jednolitością i regularnością form poszczególnych liter, równomierną i proporcjonalną budową ich kształtów. Każda litera w karolinie ma swoje samoistne miejsce, jasno i wyraźnie oddzielona od liter sąsiednich, z którymi nie szuka połączeń. Te spokojne i wyodrębnione litery, o zrównoważonej i umiarkowanej ornamentyce, cechuje klarowność i swoista prostota niespiesznego, z namysłem kładzionego pisma.

Adresaci
Osoby, które fascynuje piękno średniowiecznej dekoracji książki rękopiśmiennej; bez względu na wiek oraz doświadczenie plastyczne.

Prowadzący:
Barbara Bodziony
O. Wojciech Wójtowicz OSB