Dieta oczyszczająca? Lepiej nie chudnąć w ogóle

PAP - Nauka w Polsce
(fot. unsplash.com)

Latem często wpadamy na pomysł zrzucenia kilku kilogramów poprzez stosowanie szybkich diet. Choć takie jadłospisy czasami nazywane są "dietami oczyszczającymi", to nie istnieje nic takiego, jak oczyszczanie organizmu poprzez dietę - mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.


Diety oczyszczające nie istnieją. Naturalne drogi oczyszczania to oddech, skóra, łzy, pot, mocz i kał - podkreśla specjalistka. W ten sposób oczyszczamy organizm w sposób fizjologiczny.

"Kluczem do sukcesu jest równowaga - stan najkorzystniejszy dla każdego żywego organizmu. Wszelkie działania, które zaburzają tę równowagę, zdrowiu nie służą" - mówi prof. Kozłowska-Wojciechowska, laureatka konkursu Popularyzator Nauki 2015.

Profesor dodaje, że w prawidłowej diecie, nawet podczas odchudzania się, trzeba sobie dostarczać tłuszczów, białek i węglowodanów. Zdaniem specjalistki nie istnieje prawidłowa dieta, która by tych wszystkich składników nie dostarczała.

"Jeżeli chcę schudnąć, to obcinam widoczne kalorie, przede wszystkim tłuszcz i cukry dodane. To są te puste kalorie, z których mogę zrezygnować. W kolejnym kroku zmniejszam kaloryczność tak, że talerz dzielę na pół. Jem wszystko to, co jadłam do tej pory, tylko w ilościach mniejszych. I to jest prawidłowe podejście" - tłumaczy.

Prof. Kozłowska-Wojciechowska zachęca do jedzenia warzyw i owoców, które są niskokaloryczne, ale jednocześnie zastrzega, że błyskawiczne diety owocowo-warzywne powodują utratę kilku centymetrów w talii tylko i wyłącznie wskutek odwodnienia. Białkowe, bezcukrowe i beztłuszczowe diety-cud sprawią, że waga gwałtownie spadnie. Ale wszystko, co utracimy w dwa, trzy tygodnie, odzyskamy z nawiązką w kolejnym miesiącu. Tak - w jej opinii - lepiej nie "chudnąć" w ogóle.

Profesor wyjaśnia, że jeśli ktoś chce zadbać o sylwetkę, musi się też zatroszczyć o zdrowie. Owszem, jeśli ktoś ma do zrzucenia kilogram czy dwa, to nie ma przeciwwskazań, żeby przeszedł na krótką dietę - mówi. Przy kilkunastu kilogramach nadwagi modna dieta jest jednak niewłaściwym sposobem postępowania. Podobnie jak wtedy, kiedy waga jest prawidłowa.

"Najczęściej na takie diety rzucają się młode osoby, szczególnie kobiety, którym wydaje się, że noszą gigantyczny naddatek kilogramów, a w rzeczywistości mają małe, o ile w ogóle, odchylenia od normy" - zauważa rozmówczyni PAP.

Każda dieta redukująca w czterech, pięciu pierwszych dobach powoduje mniejsze lub większe odwodnienie. Prof. Kozłowska-Wojciechowska zwraca też uwagę na efekt jojo: musimy pamiętać, że po zakończeniu diety, która szybko spowoduje utratę kilku kilogramów, istnieje niebezpieczeństwo przybrania kilkunastu kilogramów w kolejnych miesiącach. Tak działa mechanizm rozhuśtania.

Zdaniem profesor kolejne modne diety to po prostu grupy produktów wybierane wciąż z tej samej puli. A powinno się jeść ich po prostu mniej. Codzienna dieta zdrowego człowieka musi kontrolować ilość spożywanych kalorii. Bo otyłość jest najważniejszym czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych. Musimy kontrolować ilość kalorii i jakość tłuszczy, które spożywamy, oraz ilość dostarczanych witamin. I to jest dieta dla serca, która wraz z aktywnością fizyczną przeciwdziała zawałom serca i udarom mózgu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

marzena1 10:21:07 | 2016-09-15
Też się nie zgadzam z artykułem. Dosłownie rok temu przeprowadziłam 40 dniową dietę pani Ewy Dąbrowskiej. Zostałam zachęcona widząc efekty tej diety u moich znajomych. Nie dość, że schudłam 12 kg (z 74 do 62) to jeszcze moja skóra odmodniała, cholesterol spadł do normy, a w czasie diety czułam się lekko i pełna energii. Efektu jojo nie mam do dziś, ponieważ zmieniłam swoje nawyki. Widząc jak ważne są warzywa w naszej codziennej diecie ich przewagę nad resztą składników potraw stosuję do dziś. Jem ich zdecydowanie więcej niż do tamtej pory. Jem często a mniejsze porcje. Skurczyłam sobie dietą żołądek i efekty jakie osiągnęłam motywują mnie do tego, żeby nie wrócić do starych nawyków. Słodycze jem od tzw. święta i staram się je robić sama zmniejszając ilość cukru do min.i dodając trochę mąki z pełnego przemiału. Polecam tą dietę jest rewelacyjna!!!

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pozamaciczna 15:55:48 | 2016-08-10
Dieta oczyszczająca to coś innego niż dieta na schudnięcie. Oczyszczanie trwa kilka dni (ok. 3), a potem już je się normalnie (choć zdrowo). Ma to na celu nie zrzucenie wagi, ale pozbycie się toksyn z organizmu. Diety odchudzające to w ogóle inny temat.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

monika.znowa 10:53:23 | 2016-08-09
Wydaje mi się, że tego typu ostatecznie są ok, może nie przynoszą efektu oczyszczającego bądź odchudzającego a pozwalają nieco odciążyć układ trawienny 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

markuslem 00:04:34 | 2016-08-07
Proponuję Pani profesor zapoznać się z wynikami klinicznymi, prowadzonymi badaniami, obserwacjami setek pacjentów oraz efektami pracy Pani doktor Ewy Dąbrowskiej. Gdyby miała Pani rację post byłby dla człowieka bardzo nie zdrowy a wręcz szkodliwy a przecież tak nie jest. Fizjologiczne procesy związane z oczyszczaniem organizmu przy zastosowaniu "diety" warzywno-owocowej są powszewnie znane, udowodnione naukowo i są potwierdzone wieloma medycznymi opracowaniami. Żeby się o tym przekonać proponuję przeżycie rekolekcji z postem Daniela :)

Oceń 10 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

perla30 16:26:54 | 2016-08-06
Niestety nie mogę się zgodzić z Panią profesor, mimo że nie mam profesury to jednak sprawdziłam na sobie dietę leczniczą dr Ewy Dąbrowskiej, która nie tylko leczy ale i oczyszcza organizm własnie poprzez jedzenie. Na sobie obserwowałam jak mój organizm sam siebie leczy i jak pozbywa się toksyn, jak zdrowieje na zdrowym odżywianiu, jak pozbywając się toksyn pozbywa się stanów zapalnych, codziennego bólu stawów w wieku 40 lat. Obecnie na nic się nie skarżę, dawne problemy zdrowotne odeszły w niepamięć.
Moim celem nie było schudnąć, stało się to niejako przy okazji i organizm znalazł swoją wagę optymalną i stabilną, nie ma efektu jojo, bo nie wracam do złych nawyków.

Oceń 10 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?