Krzywica przed komputerem

Max Medicum

Obserwacja nawyków współczesnej młodzieży doprowadziła brytyjskich naukowców do jednoznacznego wniosku: krzywicę można dodać do listy chorób, które spowodował komputer, a dokładniej – przesiadywanie przed nim.

 

Co ważne, nie chodzi tylko o sposób siedzenia. Młodzież, która za długo siedzi przed monitorem, wykształca krzywicę spowodowaną przez brak witaminy D. Prowadzi to do bolesnych i zdeformowanych kolan szpotawych. Przypadki te historia Wielkiej Brytanii zna aż nazbyt dobrze z relacji Charlesa Dickensa, który opisywał je jako konsekwencję ubóstwa i braku światła słonecznego. Zdaniem prof. Simon Pearce z Newcastle University, dzisiejsza młodzież i maluchy przeważnie siedzą w domu i grają na komputerze, zamiast bawić się na dworze i cieszyć się świeżym powietrzem, a to z kolei znaczy, iż poziom witaminy D w ich organizmach spada.

 

Krzywica jest powiązana z szeregiem innych dolegliwości, z których na pierwszy plan wysuwają się choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2. Zespół naukowy sugeruje, choć badanie przeprowadzono tylko na terenie Wielkiej Brytanii, że tendencja ta prawdopodobnie dotyczy także innych krajów rozwiniętych.
 
W ramach działań profilaktycznych prof. Simon Pearce zaleca przebywanie na słońcu, dietę bogatą w witaminę D w postaci ryb (tuńczyk, makrela, sardynki, śledź) i mleka, co powinno zapobiec wystąpieniu wspomnianego schorzenia.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?