Matki żyją dłużej niż kobiety bezdzietne

Matki żyją dłużej niż kobiety bezdzietne - do takich wniosków doszli australijscy naukowcy, którzy badali związek pomiędzy posiadaniem dzieci i śmiertelnością.

 

Badaniem objęto starszą społeczność australijskiego miasteczka Dubbo w stanie Nowa Południowa Walia. Okazało się, że w przypadku kobiet z sześcioma lub większą liczbą dzieci prawdopodobieństwo, że umrą w ciągu 16 lat objętych badaniem naukowym jest o 40. proc. mniejsze niż w przypadku kobiet bezdzietnych. Zdaniem szefa projektu Leona Simonsa, posiadanie dzieci zwiększa szansę dłuższego życia.

 

Informacje naukowcy zebrali od ponad 1200 mężczyzn i prawie 1600 kobiet, którzy w latach 1988- 89, kiedy po raz pierwszy z nimi rozmawiano, byli już w wieku ponad 60 lat. Choć nie są pewni, jakie jest podłoże tego zjawiska, specjaliści widzą niezaprzeczalny związek między liczbą dzieci a długowiecznością. W porównaniu z kobietami bezdzietnymi, ryzyko śmierci wśród tych mających dwoje dzieci zmniejsza się o 17 proc., a w przypadku matek trojga dzieci o 20 proc. Współzależność ta kontynuowana jest w przypadkach posiadania większej liczby dzieci. Im więcej dzieci, tym większa szansa na uniknięcie przedwczesnej śmierci.

 

Okazało się także, że posiadanie większej liczby dzieci, choć niesie zwiększone ryzyko chorób serca, jednocześnie zmniejsza ryzyko zachorowań na raka i chorób układu oddechowego - napisali autorzy raportu w piśmie "Age and Ageing".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kotka 23:19:10 | 2012-04-19
 Niestety, z moich obserwacji wynika zupełnie coś innego. To kobiety, ktore nie mają dzieci zyją dłużej i są zdrowsze.Im więcej dzieci - tym ryzyko wcześniejszej smierci jest większe. To chyba logiczne, biorąc pod uwagę szybsze zużycie organizmu po ciążach, porodach, różnego rodzaju komplikacjach itd.......Nie wspomnę o bardziej nerwowym trybie zycie kobiety posiadającej dzieci, wynikającym choćby z troski o byt codzienny itd....Artykuł ma chyba na celu propagowanie rodzicielstwa, ale jest niewypałem.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ela 12:28:30 | 2012-04-19
siostry zakonne żyją bardzo długo

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Malik 23:06:25 | 2012-04-18
Z SZEŚCIORGIEM  dzieci, a nie sześcioma - błagam o litość dla polszczyzny ...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ewa 16:09:10 | 2012-04-18
A to ciekawe. Naukowcy prawdopodobnie nie brali pod uwagę siótr zakonnych, bo wyniki byłyby trochę inne.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook