Co się dzieje z nami podczas całowania?

PAP - Nauka w Polsce

Spośród Europejczyków najrzadziej całują się Niemcy. Z kolei pocałunki mieszkańców amerykańskiego stanu Iowa, zgodnie z tamtejszym prawem, nie powinny trwać dłużej niż 5 minut. Tymczasem całując się regularnie możemy przedłużyć sobie życie o 5 lat, wyostrzyć zmysły, zmniejszyć ilość zmarszczek i dotlenić organizm.

 

O tajnikach filematologii, czyli nauki o pocałunkach, podczas VIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, mówiła Helena Błazińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Co się dzieje z nami podczas całowania? W mózgu uaktywniają się ośrodki odpowiedzialne za emocje; wzrasta produkcja hormonów szczęścia, czyli serotoniny i endorfiny. Podnosi się też poziom testosteronu, oddech ulega przyspieszeniu, a cały organizm dotlenieniu. Wyostrzeniu ulegają wszystkie zmysły i wzrasta ciśnienie krwi. Nasza skóra staje się cieplejsza i nabiera żywszej barwy, zmniejsza się też liczba zmarszczek.


W średniowieczu wierzono, że dzięki pocałunkom można zostać uzdrowionym. - Pocałunki zalecano na kaszel, podagrę, świerzb czy wrzody na języku - przypomniała Helena Błazińska.

 

Całując lub przyjmując pocałunek - a każdy z nas w swoim życiu robi to nie mniej niż 20 tysięcy razy - wymieniamy się też około 40 tysiącami drobnoustrojów, 250 gatunkami bakterii, 70 g białka, 0,45 g tłuszczu.

 

Mimo tego całujemy się coraz dłużej. O ile w latach 80. statystyczny pocałunek trwał 5,5 sekundy, to dziś wydłużył się do 12 sekund. W ciągu 70 lat życia całujemy się blisko 110 tys. minut co daje 76 dni i 8 godzin. 2/3 z nas przy pocałunku przechyla głowę w prawo.

 

Wśród Europejczyków najrzadziej całują się Niemcy, a jednak najdłuższym pocałunkiem na świecie może pochwalić się para pochodząca właśnie z tego kraju. Ich "całus" trwał 32 godziny 14 minut i 7 sekund.

 

Jeden z pocałunków - choć wcale nie ten najdłuższy - doczekał się nawet pomnika. Uwieczniono na nim żołnierza i dziewczynę, świętujących w ten sposób zwycięstwo USA nad Japonią w 1945 roku na nowojorskim Times Square. Pomnik pocałunku można oglądać w amerykańskim San Diego.

 

Kiedy po raz pierwszy można było zobaczyć pocałunek na ekranach kin? Stało się to w 1896 roku, kiedy wyemitowano film "The Kiss" - dzieło kinematografii niemej spotkało się jednak z dużą dezaprobatą. Za najlepszy w historii kinematografii uznano z kolei pocałunek z filmu "Przeminęło z wiatrem".

 

- Pocałunek wymyślili mężczyźni, aby kobiecie nareszcie usta zamknąć - tak stwierdziła pisarka Magdalena Samozwaniec. Z kolei niektóre afrykańskie plemiona wierzą, że pocałunki są wynalazkiem diabelskim, bo podczas całowania z człowieka może ulecieć dusza. Wyszukaną formą pocałunku mogą pochwalić się Papuasi, którzy obgryzają rzęsy ukochanej.

 

Jak przypomniała Błazińska, nad pocałunkami głowili się już greccy filozofowie. Sokrates uważał, że pocałunek jest na tyle niebezpieczny, że może zawrócić w głowie i porównywał go do ukąszenia tarantuli.

 

Również Platon rozmyślał, dlaczego ludzie tak bardzo lubią się całować. Według jego teorii, człowiek na początku istnienia składał się z czterech nóg, czterech ramion i miał dwie twarze - był zarazem kobietą i mężczyzną. Ponieważ była to postać zbyt pyszna Zeus ukarał ją przepoławiając. W ten sposób powstały dwie płcie, które podczas pocałunku znów łączą się w jedną postać.

 

Z kolei Zygmunt Freud w całowaniu doszukiwał się zachowań atawistycznych. Jego zdaniem, ruchy wykonywane podczas całowania warg partnera są prawie identyczne do tych, które towarzyszą ssaniu matczynych sutków i smoczka. Również Adrianne Blue, autorka książki "Pocałunek: od metafizyki do erotyki" mówi o tym, że całowanie jest czynnością instynktowną - przedłużeniem odruchu ssania, którego uczymy się już w łonie matki.

 

Zdaniem niektórych badaczy, pocałunek to nie tylko kwestia uczuciowości. Kobiety - czasem podświadomie - badają w ten sposób, czy partner dba o siebie. Z kolei mężczyźni całując kobiety sprawdzają u nich poziom estrogenów. Amerykańska antropolog Hellen Fisher zauważa, że kobiety i mężczyźni całują się po to, by ocenić partnera na "gruncie społecznym i chemicznym".

 

Święto pocałunku obchodzimy dwa razy w roku: 6 lipca można świętować Międzynarodowy Dzień Pocałunku, a 28 grudnia Międzynarodowy Dzień Całowania.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.44

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~języczek uwagi 14:18:08 | 2014-07-02
czy chodzi o "całowanie z języczkiem?" Bo przecież z osobami z którymi jesteśmy w bliskiej relacji tak się właśnie całujemy.

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~31415926 11:31:50 | 2014-06-01
Mnie się wydaje, że taki artykuł nie pasuje do tej strony.

Oceń 8 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Słaba 15:59:38 | 2011-09-30
No i jeszcze żaba (a nawet ropucha!), jak się ją pocałuje, może się zamienić w królewnę lub królewicza... ;-)

Oceń 1 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marco 13:34:15 | 2011-09-30
Całowanie sie to grzech?

Oceń 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gość 12:33:21 | 2011-09-30
"...Całując lub przyjmując pocałunek - a każdy z nas w swoim życiu robi to nie mniej niż 20 tysięcy razy - wymieniamy się też około 40 tysiącami drobnoustrojów, 250 gatunkami bakterii, 70 g białka, 0,45 g tłuszczu."

gdyby to naprawdę tyle było to nie trzeba by nic jeść :-)

Oceń 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook