Jak ustrzec się udaru mózgu?

Objawy udaru mózgu zależą od miejsca i rozległości uszkodzenia w mózgu i u poszczególnych osób mogą się znacznie różnić. Podstawową przyczyną udaru, wynikającą z całego trybu życia, jest zbyt wysokie ciśnienie krwi. Jedynym lekarstwem, które pozwala uniknąć udaru, jest zapobieganie mu.

 

Udar mózgu często określa się mianem "wylewu". Istotne jest szybkie rozpoznanie udaru. Najczęstszym objawem udaru mózgu jest nagłe wystąpienie:

 

 

 

 • niedowładu lub porażenia mięśni twarzy, ręki i/lub nogi, najczęściej po jednej stronie ciała
 • osłabienie ciała lub drętwota
 • zaburzeń mowy o typie trudności w wypowiadaniu i rozumieniu słów
 • zaburzeń chodzenia z zaburzeniami równowagi
 • zaburzeń widzenia
 • silnego bólu głowy bez uchwytnej przyczyny.

Objawy udaru mózgu zależą od miejsca i rozległości uszkodzenia w mózgu i u poszczególnych osób mogą się znacznie różnić. Podstawową przyczyną udaru, wynikającą z całego trybu życia, jest zbyt wysokie ciśnienie krwi.

 

Jedynym lekarstwem, które pozwala uniknąć udaru, jest zapobieganie mu.

 • Pić przegotowaną wodę i z sokiem z aronii.                    
 • Każda potrawa odpowiednio przyprawiona solą smakuje dużo lepiej - to wiemy wszyscy. Niestety, sól mimo swych walorów smakowych jest naszym wrogiem numer jeden w walce z wysokim ciśnieniem.
 • Pić jogurt, zsiadłe mleko, soki z marchwi, pomarańczy, winogron.
 • Spożywać kasze jęczmienne, kukurydziane, płatki owsiane, ryż, czosnek, cebulę (przy zdrowej wątrobie), dużo warzyw i owoców, zwłaszcza jabłek surowych i gotowanych.
 • Do potraw dodawać olej słonecznikowy, sojowy lub oliwę z oliwek.
 • Unikać - wszelkiego rodzaju konserw, flaczków, mocnej kawy, herbaty, solonych ogórków i pomidorów, alkoholu i papierosów.
 • Ograniczyć - cukier, sól, tłuszcze zwierzęce i tłuste mięsa. Wszystkie te produkty wpływają na podniesienie ciśnienia.

Gdy lekarz zaleci dietę bezsolną, spróbuj:

 • zamiast solą przyprawiać potrawy ziołami, sokiem z cytryny, octem winnym,
 • nie bać się czosnku - on dodatkowo obniża ciśnienie,
 • do solniczek zamiast soli wsypać pieprz ziołowy,
 • skrapiać niektóre potrawy, np. sałatę, ryby, sokiem z cytryny.

Walcząc z nadciśnieniem warto postarać się o zrzucenie nadmiaru kilogramów! Podwyższona waga ciała obarcza serce dodatkową pracą. Może podnieść ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

 • Osoby cierpiące na chorobę nadciśnieniową winny spożywać pokarmy bogate w potas i magnez, a ubogie w sód.
 • Wskazane w nadciśnieniu są owoce: jabłka, gruszki, wiśnie, pomarańcze, grejpfruty.
 • Niewskazane są: czekolada, kakao.
 • Picie alkoholu nawet w niewielkich ilościach, ale regularnie, znacznie podnosi ciśnienie krwi i wyjątkowo silnie wpływa na ryzyko udaru mózgu. Dotyczy to zarówno wylewów podpajęczynówkowych, jak i krwotoków do mózgu oraz wszelkiego rodzaju zakrzepów i zatorów mózgowych.
 • Równie niekorzystnie działa kawa. Niestety, w średnim wieku, gdy zaczynają się kłopoty z nadciśnieniem, kawę i alkohol należy odstawić zupełnie albo ograniczyć je dosłownie do śladowych ilości. Dwie lub trzy filiżanki kawy, wypite w krótkim odstępie czasu, mogą w znacznym stopniu podwyższyć ciśnienie nawet na okres trzech godzin. Jeśli więc już musimy pić kawę, to pijmy ją jak najsłabszą albo stosujmy nieco droższą od normalnej, ale zdrowszą - bezkofeinową. Podobnie z alkoholem - jeśli już nie możemy się bez niego obyć, to ograniczajmy się do niezbyt mocnego wina albo lekkiego likieru. Unikajmy napojów wysokoprocentowych.

Błędny jest pogląd, że nadciśnieniowcy powinni żyć bardzo pasywnie, nie ruszać się. Wręcz przeciwnie - ruch, spacery, gimnastyka ciała są bardzo potrzebne, a nawet konieczne. Tyle tylko, że nie powinni uprawiać zbyt intensywnych, wyczerpujących sportów.

 

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~zorba 13:12:26 | 2014-08-10
Zdalnie wywoływane urazy mózgu. Jak hunta wojskowa z Gdańska przeprowadza zbrodnicze eksperymenty na ludziach

Szkolą oni swoich przyszłych szpiegów i zdalnych morderców. Ale skutkiem tych działań u osób wybranych na królików doświadczalnych może dochodzić do ciężkich uszkodzeń mózgu. Te, jak dla nich niewinne ćwiczenia tak im spowszedniały, że stosują je jako sposób na dobrą zabawę np. w centrum miasta na przypadkowo upatrzonych osobach.
A potem obserwują w jaki sposób zachowują się ofiary po doznanych obrażeniach lub czasami różnych manipulacjach. Nie przejmują się swoją brudną robotą bo podobno prawo tego nie zabrania. Ale mimo wszystko istnieją jakieś zapisy np. w prawie międzynarodowym gdzie "wybryki" podobnej natury są zaliczane do zbrodni wojennych.
Ponieważ ofiarę w sposób ciągły hunta obserwuje, nie ma ona jak zwrócić się do kogoś o pomoc. A jeśli to zrobi, wtedy hunta używając podobnych metod będzie zniechęcać osoby usiłujące udzielić ofiarze pomocy. Stosują oni także metodę tzw. "urabiania na wariata" kiedy dana osoba próbuje poszukiwać pomocy.
Mimo wszystko jednak metody stosowane przez tę huntę nie pozwalają na atakowanie wiele ludzi jednocześnie. Z tego to powodu na jedną ofiarę potrzebują oni kilku napastników, a nawet kilkadziesięciu lub więcej, zależnie od oczekiwanych obrażeń.

Po mieście natomiast poruszają się nieoznakowanymi minibusami. W środku jest zwykle kilku zdalnych napastników. Parkują niedaleko od ofiary i atakują nie rzucając się przy tym nikomu w oczy. A niekiedy ograniczają się tylko do szpiegowania (czyt. zdalnego okradania).
Poruszają się na ogół minibusami lub niewielkimi ciężarówkami w białym kolorze, bez okien, tak aby nie dało się zauważyć czy ktoś jest w środku.

Oceń 1 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ania 17:26:54 | 2012-02-18
Długie i zdrowe życie  to nie tylko dieta i farmakoterapia. Codzienne życie  pełne jest stresu negatywnego i dlatego warto nauczyć się sztuki relaksacji  i treningu twórczego w rozwiązywaniu problemów.

Naukę relaksacji i umiejętności rozwiązywania problemów życiowych można odbyć pod kierunkiem doświadczonego (ponad 40 lat praktyki zawodowej)  logopedy i muzykoterapeuty z Koszalina, Władysława Pitaka.
więcej >>>
http://www.youtube.com/watch?v=ACWgOf3afRc

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 18:08:13 | 2011-04-04
Generalnie- dowiedz się na co chorowali dziadkowie , rodzice i najbliższa rodzina i powiedz o tym lekarzowi. Rób badania profilaktyczne, pilnuj szczególnie lipidogramu,poziomu cukru we krwi oraz morfologii z czasem krzepnięcia  . Kontroluj poziom stresu i mierz ciśnienie tętnicze w prawidłowy sposób. Jeżeli chorujesz i owe schorzenia zwiększają ryzyko udaru krwi-ściśle współpracuj z lekarzem. Przeczytaj uważnie powyższy artykuł. Powodzenia!

Oceń 1 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook