Refluks jest chorobą psychosomatyczną?

PAP - Nauka w Polsce

W postępowaniu leczniczym coraz częściej uwzględnia się emocjonalne uwarunkowania chorób somatycznych. Za stosowaniem takiego podejścia opowiadają się między innymi lekarki z zespołu badawczego gdańskiej Akademii Medycznej.

 

Kilka lat temu zespół w składzie dr Maria Janiak i dr Agnieszka Sulkowska z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii AMG oraz Maria Swinarska z Katedry i Kliniki Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwicowych AMG przeprowadził badania dotyczące uwarunkowań emocjonalnych choroby refluksowej przełyku.


Główna hipoteza badawcza była pytaniem o możliwość zakwalifikowania tego schorzenia do grupy chorób psychosomatycznych. Z tego względu badaczki skupiły się na ocenie cech osobowościowych pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą.


- W naszych badaniach wzięło udział 21 pacjentów hospitalizowanych w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii AMG z rozpoznaną chorobą - mówią członkinie zespołu badawczego. - W tej grupie znalazło się 12 kobiet i 9 mężczyzn w wieku od 24 do 73 lat.


Badania obejmowały dwa etapy. Pierwszy polegał na zdiagnozowaniu choroby refluksowej przełyku. Pacjentów poddano badaniom przedmiotowym oraz 24-godzinnemu monitorowaniu pH przełyku. Drugi etap był badaniem psychologicznym, w którym dokonano oceny profilu osobowości.


- W naszych badaniach otrzymałyśmy zdecydowanie podwyższone wyniki dla wybranych skal profilu osobowości. Między innymi w skali "hipochondria" uzyskane wyniki były trzykrotnie wyższe w grupie badanych pacjentów niż dla populacji normalnej - zwracają uwagę badaczki.


Wysokie wyniki uzyskano również w skali "depresji". Dodatkowo u ponad połowy badanych stwierdzono występowanie tzw. dolinki konwersyjnej. Występowanie dolinki konwersyjnej u pacjentów z chorobą refluksową może świadczyć o istnieniu zjawiska somatyzacji. Według badaczek, wskazuje to na skłonność chorych do wyrażania problemów emocjonalnych pod postacią objawów i dolegliwości somatycznych.


- Uzyskane wyniki wyraźnie wskazują, że w etiopatogenezie choroby refluksowej przełyku należy uwzględniać czynniki emocjonalne - podsumowują wyniki badaczki. - Dlatego naszym zdaniem istnieje konieczność holistycznego ujmowania problemów pacjentów z chorobą refluksową, czyli konieczność zajmowania się nie tylko ich sferą somatyczną, ale i emocjonalną.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.84

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~koklu 22:34:56 | 2011-12-05
Trochę mała grupa badanych!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

a.l. 09:44:12 | 2011-04-02
@poszukiwacz_szczescia

A gdzie występuje ta dolinka konwersyjna ?!
Proszę o odpowiedź :)


W głowie histeryka. Poczytaj np. tu:
http://www.czytelniamedyczna.pl/2777,jakosc-zycia-a-zaburzenia-osobowosci-u-pacjentow-z-choroba-refluksowa-przelyku-l.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Poszukiwacz_szczescia 03:12:44 | 2011-04-02
A gdzie występuje ta dolinka konwersyjna ?!
Proszę o odpowiedź :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kaja 16:07:58 | 2011-02-24
i fefluks gotowy! ja na szczęście mam go tylko czasem, na razie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kB 11:48:36 | 2011-02-24
Mam refluks i tez myślę, że to ma związek z moją emocjonalnością. Skoki kwasów żołądkowych są najlepszym obrazem tego, jak trudno mi wyrazić mój gniew. Ciągle go tłumię, nie jestem asertywny...żal

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook