Odkryto powód przedwczesnych porodów

PAP - Nauka w Polsce

Powstawanie dużej liczby kryształów wapnia w wodach płodowych przyczynia się do zbyt wczesnego pęknięcia błon płodowych i przedwczesnego porodu - poinformowali naukowcy z Yale School of Medicine (USA).

 

Jak podkreślają badacze, odkrycie to stanowi poważny krok ku rozwikłaniu trudnej zagadki porodów przedterminowych, które są wiodącą przyczyną śmierci i poważnych upośledzeń u noworodków.

 

Dotychczas naukowcy wiedzieli, że rozmaite infekcje, duży stres ciężarnych i krwawienia z łożyska są odpowiedzialne za część porodów przed planowanym terminem końca ciąży. Jednak przyczyny wielu innych porodów przed czasem pozostawały nieznane. W wielu niejasnych przypadkach dochodzi u kobiet do wczesnych skurczy, rozszerzania się szyjki macicy i pęknięcia błon płodowych.

 

Grupa z Yale University badała hipotezę dotyczącą związku wytrącania się nadmiernej ilości kryształów wapnia w błonach płodowych z przedwczesnym pęknięciem błon i porodem.

 

- Zaobserwowaliśmy, że u wielu kobiet wyniki badań białek w płynie owodniowym nie wskazują na stan zapalny i nie potrafiliśmy dotąd znaleźć żadnej przyczyny przedwczesnych porodów u części pacjentek. Postanowiliśmy przyjrzeć się, co się dzieje z błonami płodowymi - wyjaśniają badacze.

 

Naukowcy wiedzieli, że ulegające wapnieniu nanocząsteczki przyczyniają się do wielu chorób, m.in. artretyzmu i miażdżycy. Kompleksy białek z wapniem zaburzają wiele mechanizmów działania komórek i prowadzą do ich obumierania. Uczeni zastanawiali się, czy tego typu zmiany mogą być odpowiedzialne także za uszkodzenie błon płodowych u ciężarnych kobiet.

 

Badacze użyli specjalnego barwnika do oznakowania złogów wapnia w błonach płodowych i łożysku u kobiet, u których doszło do wczesnego pęknięcia błon płodowych i porodu przed terminem. Przy użyciu specjalnej techniki stworzono w wodach płodowych nanocząsteczki z wapniem, a następnie wystawiono błony płodowe na działanie takich otrzymanych z wód płodowych cząsteczek i badano ich wpływ na działanie i śmiertelność komórek.

 

Po zbadaniu błon płodowych otrzymanych od pacjentek, które urodziły przed terminem, okazało się, że uwapnienie błon płodowych było odpowiedzialne za dużą część przedwczesnych porodów. W depozytach wapnia została wykryta fetuina - główne białko zaangażowane w powstawanie szkodliwych nanocząsteczek wapniowych.

 

Jak podkreślają naukowcy, wyniki wskazują, że w wodach płodowych mogą powstawać nanocząsteczki wapniowe, które odkładają się w błonach płodowych, oraz że badanie poziomu fetuiny w wodach płodowych pozwala stwierdzić, które panie są obarczone ryzykiem porodu przed czasem. Wczesna diagnostyka pozwoliłaby chronić kobiety z grupy ryzyka przed zbyt wczesnym porodem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.4

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kasiakasia 19:40:04 | 2014-11-26
Ja również urodziłam przedwcześnie i również powodem było pęknięcie pęcherza płodowego... ciąża wzorowo-książkowa, zero stresów, relaks, zdrowe odżywianie i jednak... szok!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Zamyslona_Aurelia 14:23:59 | 2011-02-15
Aura
tylko skąd ta fetuina się bierze i jak zapobiec temu uwapnieniu?

No właśnie. Ja urodziłam za wcześnie, nie dowiedziałam się nigdy co było powodem. Stało się to tak znienacka, że mimo upływu ponad 4 lat, wciąz przeżywam szok, że we wzorcowej ciąży nagle odeszły mi wody:((( O dalszych problemach z patologicznym porodem i klopotach zdrowotnych nowordka i potem starszego dziecka, wolę nie pisać.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook