Palenie papierosów zwiększa ryzyko demencji

Silne uzależnienie od papierosów w wieku średnim może ponad dwukrotnie zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera oraz innych form demencji dwie dekady później - wynika z raportu naukowców opublikowanego w "Journal of American Medical Association".

 

Choć nałóg jest przyczyną milionów zgonów rocznie i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. choroby serca i nowotworów, niektóre badania wskazywały na mniejszą podatność palaczy na zaburzenia poznawcze, chorobę Parkinsona i inne choroby neurodegeneracyjne. Zdaniem naukowców, zaskakujący był więc fakt, że palenie papierosów zwiększa jednocześnie ryzyko demencji.

 

Dr Minna Rusanen pracująca w szpitalu przy Uniwersytecie Kuopio w Finlandii przeanalizowała dane zebrane podczas badań prowadzonych w latach 1978 - 1985 z udziałem 21,123 osób w wieku 50 - 60 lat. Od 1994 do 2008 roku u prawie 25,5 proc. uczestników zdiagnozowano demencję (w tym 1,136 przypadków choroby Alzheimera i 416 przypadków demencji naczyniowej).

 

Po zestawieniu tych danych z informacjami dotyczącymi palenia papierosów, okazało się, że na demencję bardziej narażeni byli badani, którzy w wieku średnim wypalali ponad dwie paczki dziennie. Podwyższonego ryzyka nie zaobserwowano natomiast u byłych palaczy i tych, którzy palili mniej niż pół paczki dziennie. Zależność pomiędzy paleniem a demencją była jednakowa zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nie różniła się także w przypadku grup etnicznych.

 

Jak zaznaczają autorzy badań, palenie papierosów jest znanym od dawna czynnikiem ryzyka udaru i poprzez działanie podobnych mechanizmów może przyczyniać się do demencji naczyniowej. Co więcej, palenie nasila stres oksydacyjny i stany zapalne, które są istotnymi czynnikami ryzyka choroby Alzheimera.

 

- Ogromnie szkodliwy wpływ palenia na zdrowie publiczne może w przyszłości być jeszcze bardziej odczuwalny ze względu na starzenie się populacji i rosnącą liczbę osób cierpiących na demencję - ostrzegają naukowcy.

 

PAP - Nauka w Polsce
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook