Uszkodzenia mózgu mogą zaburzać sen

Organizmy ludzi, którzy doznali poważnych uszkodzeń mózgu, produkują mniej melatoniny, co prowadzi do zaburzeń snu - informują naukowcy z Australii na łamach pisma "Neurology".

 

Wiadomo, że ludzie po urazach mózgu często cierpią na zaburzenia snu. Żeby poznać dokładne przyczyny takich dolegliwości grupa doktora Shantha Rajaratnama z Monash University w Victorii badała w laboratorium snu 23 osoby, które doświadczyły poważnych urazów mózgu i 23 zdrowe osoby w tym samym wieku.

 

Po dwóch nocach szczegółowych badań okazało się, że organizm zdrowych osób wieczorem produkuje więcej melatoniny nazywanej potocznie hormonem snu. Zdaniem badaczy dowodzi to, że podczas urazów mózgu dochodzi do uszkodzenia struktur produkujących melatoninę, odpowiedzialnych za regulację rytmu dobowego i snu.

 

Ponadto autorzy pracy zaobserwowali, że ludzie z uszkodzeniami mózgu śpią inaczej, niż osoby zdrowe - przede wszystkim krócej i mniej efektywnie. Więcej czasu zajmuje im zasypianie - średnio aż 62 minuty, w porównaniu z 27 minutami u zdrowych osób. Kolejną różnicą jest skrócenie fazy snu REM (czyli szybkich ruchów gałek ocznych) i wydłużenie fazy snu wolnofalowego.

 

W kolejnych badaniach naukowcy planują sprawdzić czy podawanie pacjentom po urazach mózgu suplementu melatoniny pomoże im przywrócić prawidłowy sen.

 

PAP - Nauka w Polsce

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~IZA 17:10:39 | 2013-10-12
JESTEM PO CIĘKIM URAZIE MÓZGU I OD 3 LAT CIERPIE NA CIEZKA DEPRESJE I CAŁKOWITA BEZSENNOSC.JESLI SPIE TO TYLKO PO LEKACH.MIALAM WSTRZASNIENIE MÓZGU I STWIERDZONA PADACZKE POURAZOWA.JEST KTOS W PODOBNEJ SYTUACJI.PROSZE NIECH KTOS MI DA NADZIEJE ZE KIEDYS Z TEGO WYJDE.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook