Imbir łagodzi ból mięśni

Korzeń imbiru od wieków stosowany jest jako remedium na szereg różnych dolegliwości, m.in. przeziębienie czy bóle żołądka. Z ostatnich badań wynika jednak, że może on przydać się także osobom, które wiosną zaczęły częściej ćwiczyć, gdyż spożywanie imbiru skutecznie redukuje ból mięśni - informuje na swojej stronie internetowej "Journal of Pain".

 

Choć już wcześniejsze badania wykazały, że imbir działa przeciwzapalnie na gryzonie, jego wpływ na spowodowany wysiłkiem ból mięśni u ludzi nie był dokładnie poznany - mówi autor badań Patrick O'Connor z Uniwersytetu Georgia. Podejrzewano ponadto, że właściwości przeciwbólowe imbiru mogą wzmocnić się po jego podgrzaniu.

 

Wątpliwości te wyjaśniły się podczas dwóch eksperymentów, które O'Connor przeprowadził wśród 34 i 40 ochotników. Przez jedenaście dni przyjmowali oni kapsułki zawierające 2 gramy surowego bądź podgrzewanego wcześniej imbiru. W ósmym dniu obserwacji badani mieli wykonać 18 powtórzeń ćwiczenia na zginacz łokciowy nadgarstka (mięsień leżący w warstwie powierzchniowej grupy przedniej mięśni przedramienia). By spowodować umiarkowany uraz mięśni, ćwiczenie wykonywane było z ciężarkami.


Po porównaniu poziomu wywołanego wysiłkiem bólu i innych parametrów okazało się, że badani przyjmujący codziennie imbir - bez względu na to, czy był on surowy czy podgrzewany - odczuwali o 25 proc. mniejszy ból niż osoby, które otrzymywały placebo.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook