Znamy białko odpowiedzialne za rozedmę płuc

Białko o nazwie Rtp801 jest odpowiedzialne za rozwój ciężkiej choroby płuc pod wpływem dymu tytoniowego - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Ich zdaniem Rtp801 może stać się dobrym celem terapii rozedmy.

 

Rozedma to nieodwracalny stan zwiększonej objętości przestrzeni powietrznych płuc, z zanikiem elementów sprężystych, pękaniem tzw. przegród międzypęcherzykowatych i zmniejszeniem liczby naczyń włosowatych płuc.

Główne objawy tej choroby to suchy kaszel, duszność nasilająca się po wysiłku, sinica, i niewydolność prawokomorowa serca. Chorują głównie mężczyźni w wieku 40-60 lat, przede wszystkim palacze.

 

Rubin Tuder wraz z zespołem z University of Colorado at Denver odkrył, że białko o nazwie Rtp801, o którym wiadomo że odpowiada za nasilanie obumierania komórek pod wpływem stresu oksydacyjnego (inaczej tlenowego), jest nadaktywne w komórkach płuc ludzi z rozedmą i myszy narażonych na działanie dymu tytoniowego.

 

Kiedy naukowcy w warunkach laboratoryjnych doprowadzili do zwiększonej produkcji białka Rtp801 w płucach myszy, u zwierząt doszło do zapalenia płuc, nasilonego stresu tlenowego i obumierania komórek. Z kolei kiedy pozbawili myszy genu kodującego Rtp801 zwierzęta stały się odporne na uszkodzenia płuc pod wpływem przewlekłego działania dymu tytoniowego.


Zdaniem autorów pracy wyniki ich badań wskazują, że Rtp801 może być wskaźnikiem stresu oksydacyjnego w komórkach i białkiem odpowiedzialnym za uszkodzenia płuc pod wpływem dymu tytoniowego.

 

PAP - Nauka w Polsce

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~babcia 09:47:44 | 2010-05-25
białko w organiźmie ludzkim ścina alkohol im mniej alkoholu tym lepiej i bezpieczniej dla organizmu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~drozofila 21:06:42 | 2010-05-24
Skoro to białko odpowiada za zwiększenie obumierania komórek pod wpływem stresu oksydacyjnego, to może np. niedobór tego białka jest związany z nowotworami, bo komórki nie obumierają...?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~drrrr 15:22:07 | 2010-05-24
I znowu pieniądze zostaną wydane na opracowanie terapii skutków palenia zamiast na wzmożoną akcję profilaktyczną nie stosowania nikotyny w walce ze stresem psychicznym i niedojrzałością społeczno-chrześcijańską

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook