7 rzeczy, które ciąża zmienia w życiu mężczyzny

Blogi
(fot. shutterstock.com)

O byciu tatą zaczynamy najczęściej mówić w chwili przyjścia na świat dziecka. Ale nie zapominajmy, że jest jeszcze ciąża, podczas której mężczyzna dojrzewa do swojej roli, nawet o tym nie wiedząc. Oto 7 zmian, jakie dokonują się podczas ciąży.

 

Spodziewamy się dziecięcia i ostatnio zacząłem się zastanawiać, co się zmieniło w moim życiu w czasie oczekiwania.  Dlatego też stworzyłem listę siedmiu rzeczy, które podczas oczekiwania na potomka ulegają zmianie. W końcu pojawienie się dziecka to także męska sprawa!

 

1. Organizacja czasu


W tym okresie zacząłem organizować sobie lepiej czas. Dlaczego? Ponieważ mam go mniej - badania z żoną, konsultacje lekarskie, wędrówki po internetowych straganach z rzeczami dla dzieci oraz rozmowy z dzieckiem. Tak, drodzy mężczyźni - do dziecka, już w życiu płodowym, trzeba mówić - buduje to relację, a dziecko będzie rozpoznawać głos taty (mimo że na początku wydawało mi się to dziwne, mówię do kogoś kogo nie widzę i mi nie odpowiada - ale o tym w następnym punkcie).


2. Wizualizacja kogoś, kogo nie widzisz


Jak napisałem wcześniej, mówienie do brzuszka jest bardzo ważną częścią stawania się tatą. Spotkałem się z wieloma opiniami, że przecież "ono Ci nie odpowie ani cię nie usłyszy", jednak badania potwierdzają, że maleństwo na początku słyszy bardzo niewyraźnie, ale później radzi sobie z tym już znacznie lepiej. My, mężczyźni często wykonujemy zawody związane z "operacjami na przedmiotach konkretnych" (ma oczywiście wpływ na to czynnik kulturowy: chłopcom daje się samochód i klocki a dziewczynkom każe się pozować do obiektywu i przewijać lalki - ja nie popełnię tego błędu). "Rozmowa" z kimś, kogo nie widać, jest wspaniałym treningiem interpersonalnym i treningiem abstrakcyjnego myślenia.


3. Docenienie feminizmu


Ciąża to piękny czas, ale też trudny. Kobieta czuje się inaczej niż zwykle, niektórych rzeczy jej nie wolno i częściej sypia. Trudno mi sobie wyobrazić, że gdybyśmy żyli z żoną 200 lat temu, prawdopodobnie z racji obowiązujacych norm społecznych, nie towarzyszyłbym jej na tej trudnej drodze. Sam wiele bym przez to stracił.


4. "Pregnancy broadness your mind" - ciąża poszerza nasze horyzonty


Kiedy kobieta jest w ciąży, musi trochę inaczej sie odżywiać. Dzięki ciąży dowiedziałem się w jakich potrawach znajdują się spore ilości żelaza, jak zrobić, aby było lepiej wchłaniane, co to znaczy trymestr itp. Ciąża poszerza Twoje horyzonty i sprawia, że czytasz więcej.


5. Częściej zajmujesz się domem


Oczywiście, w małżeństwie opiekujecie się sobą nawzajem, jednak podczas "stanu błogosławionego", my mężczyźni musimy przejąć więcej obowiązków. Nasza towarzyszka nie może dźwigać, wdychać chemikaliów (czyt.: "wyjdź do drugiego pokoju" podczas odkażania) oraz piec się na słońcu. Musimy więc zakasać rękawy i wziąć się do pracy!


6. Trenujesz się w sztuce ascezy


Żona w ciąży nie może pić alkoholu, jeździć na dzikie wyprawy rowerem, latać samolotem ani podróżować w bardzo wysokie góry oraz wyjątkowo upalne miejsca. Rolą nas - mężczyzn - jest wspieranie jej w tym wszystkim. Dlatego na okres 9 miesięcy ja również zrezygnowałem  z alkoholu i niektórych atrakcji outdoorowych. Powoli, krok po kroku, ścieramy wówczas swój egoizm na proch. To naprawdę przybliża do Boga oraz drugiej osoby!


7. Nauka cierpliwości


Także do Żony. Oczywiście, chodzi głównie o oczekiwanie na upragnionego malucha. Bardzo chciałbym już go zobaczyć, przytulić usłyszeć jak mówi "tata" itp. Jednak wiem, że na niektóre rzeczy muszę poczekać jeszcze kilka miesięcy. Wszak cierpliwość to także chrzescijańska cnota ;).

 

A Wy, co byście dodali ze swoich doświadczeń lub przemyśleń, na temat prenatalnego stadium ojcostwa?

 

***

 

Tekst pochodzi z bloga katolwica.blog.deon.pl
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

TomaszL 07:49:16 | 2017-08-29
Dwoma słowami da sie to skomentować: zniewieścienie mężczyzn.

Oceń 13 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?