Najprostszy przepis na dobre wychowanie!

Różaniec
(fot. shutterstock.com)

Akceptuj - to pierwsza i podstawowa zasada dobrego wychowania dziecka; jeśli nie będziemy akceptować dziecka takim, jakie jest, świetnie to wyczuje i wszystkie nasze wysiłki wychowawcze spełzną na niczym.

 
Buduj relację - pamiętajmy, że dziecko nie jest materią, którą należy poddać obróbce, ale taką samą osobą jak my, tylko trochę mniejszą; jeśli będziemy wobec niego szczerzy i prawdziwi, jeśli będziemy się dzielić z dzieckiem swoim życiem, staniemy się bardziej wiarygodni.
 
Chwal - niektórzy rodzice boją się chwalić swoje dziecko z obawy, że je rozpieszczą; oczywiście nie należy chwalić dziecka zawsze i za wszystko, ale trzeba to robić w sposób mądry, mobilizujący je do jeszcze większej pracy nad sobą.
 
Dowartościowuj - mówmy dziecku często, że jest dobre i że ma wielką wartość - nie ze względu na to, co robi, ale dlatego, że istnieje; pochwały służą dowartościowywaniu dziecka. Nigdy jednak nie chwalmy, porównując je z innymi, zwłaszcza z rodzeństwem.
 
Ewangelizuj - ewangelizacja niekoniecznie oznacza mówienie o Bogu, znacznie ważniejsze jest, aby dziecko dzięki nam doświadczało obecności Boga w każdym wydarzeniu swojego życia.
 
Formuj wewnętrznie - dobry rodzic nie podaje dziecku "na talerzu" gotowych reguł życiowych, lecz stara się na różnych płaszczyznach formować jego osobowość tak, żeby było ono zdolne samo siebie wychowywać.
 
Graj uczciwie - czasem w trudnych sytuacjach wychowawczych brakuje rodzicom cierpliwości i w imię "wyższych racji" wykorzystują swoją fizyczną czy intelektualną przewagę nad dzieckiem; nie jest to uczciwe wyjście z sytuacji i prędzej czy później odbije się negatywnie na naszych relacjach z pociechami.
 
Hamuj emocje - jeśli chcemy, żeby dziecko było grzeczne i uprzejme w stosunku do nas i innych osób, nie unośmy się gniewem i nie dawajmy upustu swoim emocjom w jego towarzystwie.
 
Identyfikuj się z dzieckiem - gdy chcemy dziecko o coś poprosić, coś mu nakazać lub czegoś mu zakazać, musimy być pewni, że kieruje nami dobro dziecka, a nie jakieś inne względy; dlatego zawsze, a zwłaszcza w sytuacjach drażliwych, zanim podejmie się jakiś krok wychowawczy, warto postawić się w sytuacji dziecka.
 
Jasno formułuj swoje myśli - jeśli czegoś od dziecka oczekujemy, jeśli coś nam się w jego zachowaniu podoba lub nie, musimy to wyrazić w sposób jasny i jednoznaczny; często rodzice chcą, żeby dziecko samo domyśliło się, o co im chodzi, a to zazwyczaj prowadzi do nieporozumień, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje wychowawcze.
 
KOCHAJ - św. Augustyn powiedział: "Kochaj i rób, co chcesz"; wystarczy, że rodzice naprawdę kochają swoje dziecko, a będą dobrze wiedzieli, czego potrzeba, żeby je właściwie wychować; słowo KOCHAJ zawsze wymawiajmy w swoim sercu wielkimi literami, bo w nim zawarte są wszystkie inne słowa alfabetu dobrego wychowania dzieci.
 
Licz się ze zdaniem dziecka - rodzice też są ludźmi i też mogą się mylić, dlatego zawsze warto posłuchać, co dziecko ma do powiedzenia w sprawie swojego zachowania; pamiętajmy, że jeśli rodzice będą się liczyć ze zdaniem dziecka, wtedy i dziecko będzie się liczyć ze zdaniem rodziców, a nie odwrotnie.
 
Módl się - modlitwa jest początkiem wszelkiego czynu, również wychowania dzieci; nie zabierajmy się do wychowywania dzieci tylko własnymi siłami, bo jesteśmy słabi i grzeszni; to Pan Bóg wie najlepiej, jak powinniśmy wychowywać nasze dzieci i ma receptę na wszystkie związane z tym problemy. Trzeba codziennie się modlić o mądrość, roztropność i inne dary Ducha Świętego potrzebne do tego, by być dobrymi rodzicami.
 
Nagradzaj dyskretnie - są rodzice, którzy dobre zachowanie dziecka nagradzają obfitością prezentów; w ten sposób można wychowywać… psa; dziecko potrzebuje nagrody innego rodzaju - uśmiechu, zadowolenia, przytulenia czy innego dyskretnego gestu, który powie mu: "Tak warto postępować".
 
Opiekuj się - dom rodzinny, jeśli ma być kuźnią charakterów, musi być najpierw ostoją bezpieczeństwa; jeśli od pierwszych chwil życia dziecka będziemy zaspokajać wszystkie jego rzeczywiste potrzeby, możemy być pewni, że ono pozytywnie odpowie również na nasze wymagania.
 
Pielęgnuj to, co dobre - człowiek jest jak kwiat - rozkwita, gdy się go właściwie pielęgnuje; jeśli widzimy u dziecka dobre zachowanie, piękne cechy charakteru, zwracajmy na nie uwagę, pielęgnujmy je w dziecku i sprawiajmy, żeby ono samo umiało je w sobie pielęgnować; pamiętajmy, że więcej pożytku w wychowaniu przynosi podkreślanie zalet dziecka, niż wytykanie jego błędów.
 
Rozmawiaj - rodzice, którzy wyłącznie wydają polecenia i egzekwują ich wykonanie, nigdy nie odniosą sukcesu wychowawczego. Jeśli będziemy rozmawiać z dzieckiem cierpliwie i na każdy ważny dla niego temat, zauważymy, że z czasem długie rozmowy w sposób naturalny przerodzą się w krótkie słowa i gesty wzajemnej miłości.
 
Szanuj - jeśli chcemy, żeby dziecko miało szacunek dla nas i innych osób, musimy je szanować; człowiekowi należy się szacunek niezależnie od jego wieku i wiedzy, jaką posiada; dobrze będzie, jeśli dziecko to zrozumie na przykładzie relacji w swojej rodzinie.
 
Traktuj poważnie - nikt nie wychowa dobrze swojego dziecka, jeśli będzie je uważał za "głupiutkie stworzonko", którym trzeba sterować jak marionetką w teatrze. Nawet jeśli potrzeby czy problemy dziecka wydają nam się głupie i dziecinne, nie wolno ich bagatelizować; musimy pamiętać o różnicy wieku i doświadczeń, jakie dzielą nas od naszych pociech.
 
Ucz - nawet najlepsza szkoła nie wychowa dziecka i wiele go nie nauczy, jeśli również dom rodzinny nie będzie szkołą; uczyć dziecko i uczyć się razem z dzieckiem powinniśmy nie tylko wtedy, gdy jeszcze nie chodzi do szkoły, ale przez całe życie.
 
Wymagaj - pochwały, akceptacja, dowartościowywanie nie stoją w sprzeczności ze stawianiem wymagań; miłość musi być wymagająca; jeśli jednak czegoś od dziecka wymagamy, musimy również egzekwować to aż do skutku.
 
Zgadzaj się ze współmałżonkiem - to kluczowa zasada dobrego wychowania dziecka; bo kogo dziecko ma posłuchać, jeśli jeden rodzic mówi co innego niż drugi?
 
Na podstawie własnego doświadczenia opracowała MAMA.
 
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.72

Liczba głosów:

58

 

 

Komentarze użytkowników (33)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

patrysiakk 04:56:45 | 2017-12-11
Ja uważam, że wychowanie dziecka nie należy do najprostszych rzeczy, ale bardzo pomaga mi w tym przedszkole, do którego chodzi moja córka - Przedszkole Wesołe Słoneczka w Katowicach.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

arete44 06:27:36 | 2017-11-04
Generalnie wszystko się zgadza - chodzi jednak o wykonanie. Ponadto należy pamiętać o wychowaniu cnót kardynalnych i pokrewnych. To była podstawa wychowania katolickiego, o której się dzisiaj zapomina. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ewelinabialys 21:28:51 | 2016-09-26
Nawiązując do tytułu artykułu...nie wiem jaki jest najprostszy sposób na dobre wychowanie. Wiem natomiast, że te skuteczne sposoby wymagają czasu i wysiłku. Z mężem dużo uwagi poświęcamy naszym córkom, staramy się wychować je w oparciu na prawdziwych fundamentach naszej wiary. Dużą, nieocenioną pomoc, otrzymaliśmy od Akademii Królowej Jadwigi, do której uczęszczają nasze córki. Niezależnie czy jesteście z Poznania czy z daleka polecam Waszej uwadze to miejsce. Zajęcia są w weekendy raz w miesiącu. Drugiego, tak wartościowego miejsca nowoczesnej edukacji, z mężem nie znamy - dla nas okazało się idealnym miejscem na zajęcia dodatkowe dla naszych dorastających córek. Jeśli macie dobre doświadczenia, pomysły na rozwój dzieci proszę też się podzielcie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kalinka 17:56:04 | 2016-05-10
Smartwatch dla dziecka jest świetnym sposobem na kontrolowanie dziecka. Tego typu gadżet: calmean.com/pl/shop-calmean-lokalizatory-smartwatch-dziecko/ pomoże w sprawdzeniu z kim dziecko rozmawia i gdzie się znajduje.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mamapiątki 17:23:51 | 2015-05-04
Mam pytanie do mamy, która piszę ten artykól : ile lat mają twoje dzieci, że stwierdzasz iż opisane przez Ciebie metody są skuteczne, a zwaszcze wszystkie wymienione? Haslo na początku jest akurat jak najbardziej nieprawdziwe. W wychowaniu wystarczy dziecko kochać i okazywać mu to, rozmawiać z dzieckiem, wymagać od dziecka by mialo i wykonywalo swoje obowiązki.    

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gość 13:17:14 | 2015-05-04
zestaw pobożnych życzeń

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~karolina 22:32:32 | 2015-04-07
Podstawa to, zeby rodzice rozmawiali z dziecmi. Gdy pojawia sie zagrozenie, dzieci czesto zamykaja sie w sobie. Powinnismy obserowwac dziecko czy wszystko jest ok. Slyszeliscie kampanie Gadki? co mysliscie? czy to dobry sposob aby uczyc dziecko krzyku?karolina

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marcin Raszka 10:59:59 | 2014-07-28
Krótka i na temat. Brakuje mi tylko dwóch ważnych zasad: bądź konsekwntnym i wyznaczaj granice.
http://wychowajdzieci.pl

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ania 13:14:54 | 2014-05-30
My też często urządzamy sobie wspólne weekendy - chodzimy do Teatru Małego Widza w Warszawie. Nie istnieje dla nas coś takiego jak "przepis na wychowanie". Kierujemy się intuicją, a skoro Bóg obdarzył nas dzieckiem, to ufa, że dobrze je wychowamy.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~olka 17:19:32 | 2014-05-07
Po pierwsze: błogosław a nigdy nie mów: jesteś do niczego itp. Bóg dał rodzicom władzę nad dzieckiem, co mu powiesz, to się stanie.

Oceń 2 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook