Twoje dziecko jest uzależnione od internetu?

(fot. sarah gabriela / flickr.com)

Rodzice zadowoleni, że dziecko spędza czas w domu, mogą przegapić moment, gdy uzależnia się ono od internetu; wybuchy złości, senność to jedne z symptomów - mówił we wtorek dr Bohdan Woronowicz na konferencji inaugurującej kampanię "W jakim świecie żyjesz?".

 

Jak wyjaśniał dr Woronowicz z Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz Centrum AKMED w Warszawie za sprawą dzieci i młodzieży problem uzależnień behawioralnych staje się powszechny. Uzależnieni od internetu tracą kontrolę nad spędzanym w sieci czasem, zaniedbują swoje obowiązki, przestają być aktywni w życiu poza internetem.

 

Według Woronowicza rodzice zgłaszają się po pomoc najczęściej wtedy, gdy dzieci reagują agresją, wybuchami złości, niszczeniem sprzętu na ograniczenie dostępu do internetu. - Ci rodzice coś przegapili w życiu swojego dziecka. Cieszyli się, że nie pije, nie ćpa, ale siedzi w domu, co dawało im poczucie kontroli. Przyzwalali na rozwój uzależnienia - powiedział. - Rodzice przychodzą zrozpaczeni, gdy inteligentnemu, zdolnemu dziecku np. grozi kolejny rok w tej samej klasie - dodał.

 

Podkreślił, że na uzależnienie od internetu najbardziej są podatne młode, sfrustrowane i nieco zagubione osoby. - Osoby z problemami emocjonalnymi, które zastępują kontakty społeczne kontaktami w internecie. To także ci, którzy w sieci szukają przyjaciół, znajomych, a w przypadku dorosłych - romansu - wyjaśnił Woronowicz. Kolejną grupą są osoby ciekawe możliwości, jakie daje sieć.

 

Czujność rodziców powinny budzić sytuacje, gdy dziecko większość czasu spędza w domu, za zamkniętymi drzwiami pokoju. - Kiedy ktoś wchodzi do jego pokoju, jest niemiłe, reaguje złością. Na wołania, by przyszło na obiad czy na prośbę, by coś zrobiło, odpowiada: "zaczekaj", "zaraz", co w domyśle oznacza "odczep się" - powiedział Woronowicz. Kolejnym z symptomów są problemy z budzeniem rano do szkoły, rozregulowany rytm życia, zaniedbywanie obowiązków szkolnych, rodzinnych, higieny osobistej, kłamstwa dotyczące godzin spędzanych przed komputerem.


Dodał, że dziecko coraz więcej pieniędzy przeznacza np. na gazety komputerowe i sprzęt.

 

Złość związana z ograniczeniem dostępu do komputera to reakcja na dyskomfort, gdy odbiera się przyjemny bodziec. - Internet służy do rozrywki, ale pomaga też w rozładowaniu napięcia, problemów natury emocjonalnej - dodał. Radził, by przy ograniczaniu czasu spędzanego w sieci zacząć od robienia częstych przerw w korzystaniu z komputera.


Pomocne może być ustawienie komputera w miejscu, które uniemożliwia izolowanie się, a także nieużywanie w sieci pseudonimów. - Dobrze jest rozmawiać o zagrożeniach związanych z internetem w gronie znajomych rodziny - powiedział Woronowicz. Dodał, że pomocna jest także aktywność fizyczna.

 

Szymon Wójcik z Fundacji Dzieci Niczyje przedstawił wyniki badania EU-NET-ADB przeprowadzonego wśród dzieci i młodzieży w siedmiu państwach Unii Europejskiej. 41 proc. respondentów w Polsce przyznało, że w ostatnim roku zaniedbywało swoje obowiązki w związku z korzystaniem z internetu. 37 proc. badanych, w ostatnim roku próbowało ograniczyć korzystanie z sieci.

 

***

 

Kampania społeczna poświęcona jest nadmiernemu korzystaniu z komputerów i internetu przez dzieci i młodzież; przygotowano reklamy telewizyjne, radiowe i prasowe.

Promowany jest także bezpłatny numer 800 100 100, pod którym można zwrócić się po pomoc w przypadkach zagrożeń internetowych.

 

Kampanię realizuje Polskie Centrum Programu Safer Interent (PSPSI), w którego skład wchodzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Kampania została przygotowana w ramach
programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Robert 12:24:17 | 2012-07-18
Wszyscy jesteśmy uzależnieni od internetu.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook