Sekty w szkole

Wychowawca
Wpływ sekty na młodego człowieka jest ogromnie destrukcyjny i prowadzi do jego całkowitego upadku. (fot. lukesaagi / flickr.com)

Jeśli spotkacie ludzi najbardziej przyjacielskich, jakich tylko potraficie sobie wyobrazić, otwartych i serdecznych, prawdziwie bajecznych... I jeśli spotkacie lidera grupy pełnego natchnienia, wyrozumiałości, czułości i dobroci, jakiej nigdy nie doświadczyliście... I kiedy cel grupy jest czymś, czego sobie nigdy nie wyobrażaliście... I kiedy to wszystko wydaje się zbyt piękne, by mogło być prawdziwe, to najprawdopodobniej jest zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. Te grupy szukają ludzi inteligentnych, mających ideały, intelektualnie i duchowo ciekawych... Nie porzucajcie tego, kim jesteście, nie porzucajcie tego, co robicie, w co wierzycie...


Jeannie Mille, była członkini jednej z sekt (zamordowana)

 

Kryzys rodziny i dotychczasowych autorytetów prowadzi do niezaspokojenia podstawowych potrzeb dzieci i młodzieży, takich jak miłość, bezpieczeństwo, szacunek, wsparcie, akceptacja. Powoduje to, że poszukują ich w innych wspólnotach, do których w większości zaliczają się sekty. Młodzi ludzie coraz częściej spotykają się z różnorodnością tzw. "nowych religii"; odwracając się od Boga, dają się kierować liderom różnych sekt, tracąc zarazem umiejętność racjonalnej oceny swojej sytuacji. W trudnych chwilach poszukują sensu i celu swojego życia. Sekta wykorzystując okresy słabości młodego człowieka, stara się dać mu odpowiedzi na jego trudne pytania, podnosi jego poczucie własnej wartości, zaspokaja potrzeby materialne i finansowe, kosztem utraty prywatności i samodzielnego decydowaniu o własnym życiu. W ten sposób młody człowiek traci samego siebie, często nawet na zawsze...


"Sekta (CULT) -jest to grupa ludzi, która posiada strukturę typu piramidowego i autorytarne kierownictwo. Charakterystyczne dla niej jest nauczanie i przewodnictwo pochodzące od osoby lub osób znajdujących się na szczycie tej hierarchii. Grupa tego typu zazwyczaj uzurpuje sobie prawo do posiadania wiedzy na temat jedynej drogi do Boga, Nirwany, Raju, Ostatecznej Rzeczywistości, Pełnego potencjału, Drogi do szczęścia itd. Celem takiego oddziaływania jest uzyskanie pełnego panowania nad swoimi członkami i zatrzymanie ich na stałe wewnątrz grupy"1. Używane są również pokrewne terminy takiej jak: religijny, nowy ruch religijny, grupa wyznaniowa, grupa religijna i pojęcie szersze -grupa kultowa. Natomiast w polskim prawie używa się określenia związek wyznaniowy.

Sekty w szkole!


Szkoła podejmuje działania wychowawcze i edukacyjne skierowane na kształtowanie wiedzy, osobowości i życia uczniów. Działania te mogą być również nadużywane do manipulowania młodym człowiekiem. Jest to wykorzystywane przez sekty, które dążą do całkowitego podporządkowania dzieci i młodzieży szkolnej. Istnieje wiele sposobów wpływu sekty na uczniów, m.in. zupełna krytyka tradycyjnego systemu szkolnego i proponowanie własnego szkolnictwa. Jest to coraz łatwiejsze, ponieważ w czasach swobody zakładania szkół wyznaniowych, sekty są właścicielami lub sponsorami placówek oświatowych. Dużo łatwiejszym sposobem dotarcia do szkoły jest posiadanie swoich przedstawicieli w zbiorowości uczniów, w czym zdecydowanie pomagają liczne kontakty koleżeńskie, które ułatwiają agitację nowych członków sekty. Dociera ona również bezpośrednio do uczniów poprzez organizowanie różnego typu warsztatów teatralnych, grup relaksacyjnych, zajęć plastycznych i językowych, kursów sztuk walki.

 

Sekcie udaje się również wejść do szkoły na zajęcia edukacyjne pod fałszywą nazwą fundacji lub stowarzyszenia, które składa ofertę edukacyjną w postaci zajęć i warsztatów tematycznych. Bez kontroli ich treści może okazać się, że są one bezpośrednią indoktrynacją. Na codzienny kontakt z dzieckiem może też pozwolić bezinteresowne prowadzenie na terenie szkoły bezpłatnych świetlic, stołówek, sklepików szkolnych przez bliżej nieokreślone organizacje. Bardzo często sekty chcą "wejść" do danej szkoły poprzez pracujących w niej nauczycieli, proponując im nowe, ciekawsze zajęcia oraz wprowadzają ich do swojej grupy. Z kolei nauczyciele mogą swoje "nowe" poglądy przekazywać uczniom. Ponadto sekty bardzo często dążą do wynajęcia od szkoły pomieszczenia, w celu prowadzenia w tym miejscu spotkań grupowych.

 

Zazwyczaj sekta proponuje atrakcyjną opłatę za wynajem, która często obejmuje też zgodę na podawanie adresu szkoły na wizytówkach sekty. Sprawia to, że prowadzone przez nią zajęcia są bardziej wiarygodne, a potencjalni kandydaci są zazwyczaj przekonani o tym, że to szkoła je organizuje i prowadzi, co obniża poziom ostrożności podejmowaniu decyzji o tym, czy dziecko wysłać na tego typu zajęcia czy też nie. Dlatego władze szkolne powinny podejmować wszelkie działania zabezpieczające dzieci i młodzież przed destrukcyjnym działaniem sekty.

 

Główne przyczyny przyłączania się do grupy kultowej:

 1. uwarunkowania osobowościowe-potrzeba przynależności w sytuacji kryzysu rodziny czy lokalnego środowiska, potrzeba poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania, zwłaszcza w momencie odrzucenia wiary, poszukiwanie duchowego kierownictwa w dobie kryzysu autorytetów, potrzeba zaangażowania się w wyższy cel, chęć bycia rozpoznawanym,
 2. uwarunkowania środowiskowe-procesy modernizacyjne, patologie społeczne, rozbicie więzi międzyludzkich, ciągły nacisk i presja na odnoszenie sukcesów, kryzys Kościoła i religii, kryzys rodziny,
 3. uwarunkowania sytuacyjne- kryzysowe, charakteryzujące się dużym nasileniem stresu, m.in. śmierć kogoś bliskiego, zawód miłosny, ciężka choroba, życiowa porażka, czy też inne nieprzewidziane wydarzenie.

Cechy charakterystyczne grup kultowych, po których możemy je rozpoznać:

 

 1. Pierwsze spotkanie z grupą wywiera na człowieku ogromne wrażenie, pokazuje zupełnie odmienny światopogląd, który potrafi wytłumaczyć każdy problem, a dodatkowo opiera się na prostych zasadach.
 2. Na czele grupy stoi mistrz, który jako jedyny posiada boską moc i zna całą prawdę o świecie.
 3. Grupa kultowa odróżnia się od innych osób poprzez ubiór, specyficzne słownictwo, określony sposób odżywiania, ograniczenie kontaktów z szerszym środowiskiem.
 4. Grupa stanowi elitę, pozostała cześć ludzkości jest nieuleczalnie chora, może wyzdrowieć pod warunkiem przystąpienia do grupy.
 5. Odrzuca klasyczną naukę i myślenie racjonalne, nauka członków grupy jest traktowana jako jedyna prawdziwa wiedza.
 6. Grupa kultowa chce, aby nowy członek zerwał swoje dotychczasowe kontakty, ponieważ są one przeszkodą na drodze do pełnego rozwoju duchowego.
 7. Żąda bezwarunkowego przestrzegania ustanowionych reguł i dyscypliny.
 8. Wypełnia cały czas grupy, np. poprzez werbowanie nowych członków, medytacje, kursy, rozdawanie ulotek prezentujących wspólnotę.
 9. Grupa traktuje siebie jako prawdziwą rodzinę, krytyka z zewnątrz jest uznawana za dowód słuszności jej poglądów.
 10. Sekta tłumaczy wszelkie niepowodzenia jednostki jako skutek jej niedostatecznego zaangażowania i braku silnej wiary.

W jaki sposób grupa kultowa werbuje nowych członków?

 1. Za pośrednictwem bliskich osób np. krewnych czy sympatii, które są członkami grupy.
 2. Poprzez nieznajomych, którzy starają się zaprzyjaźnić z daną osobą (przeważnie jest to osoba płci przeciwnej).
 3. Za pośrednictwem spotkań organizowanych przez grupę np. projekcja filmu, kursy językowe, grupy dyskusyjne.
 4. Oferują pomoc, bardzo często bezpłatną, podkreślają żeby nie podejmować pochopnie decyzji, jednocześnie zachęcają do zaangażowania się w działalność grupy.
 5. Rozdają ulotki, rozwieszają plakaty, dają ogłoszenia w prasie.
 6. Próbują uzyskać osobiste informacje o osobie, żeby jak najszybciej poznać jej słabości i wiedzieć w jaki sposób i za pomocą jakich środków stosować manipulację.
 7. Podkreślają negatywne aspekty świata, zapewniając że grupa może wybawić osobę od wszelkich problemów.
 8. Powołują się na autorytet Biblii i Kościoła, interpretując jego nauki w sposób "przydatny" dla ideologii grupy.
1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~nawrócony leming 09:06:06 | 2015-04-16
Co jest przerażające to wiele z tego pasuje do pracy w koncernach, wystarczy tylko zamienić część zwrotów typu guru na prezes itd. Efekt wyniszczenia bywa podobny.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Misiek 08:37:09 | 2012-09-28
No niestety są jeszcze organizacje w KK, które pasują jak ulał do tego artykułu np. Ruch Rodzin Nazaretańskich

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

scretch 23:08:07 | 2011-09-26
Według innej definicji
– grupa społeczna stanowiąca odłam wśród wyznawców jakiejś religii. Na gruncie religioznawstwa termin "sekta" nie ma, w przeciwieństwie do sytuacji z języka potocznego, zabarwienia pejoratywnego.
Jako wyznawcy sekty judaistycznej, nawet wierząc, że robimy to w dobrej wierze musimy przyznać, że początki chrześcijaństwa posiadały to co jest wymienione w "cechach charakterystycznych" może nie wszystkie.
BTW nie ma innych metod zdobywania wyznawców
Za pośrednictwem bliskich osób np. krewnych czy sympatii, które są członkami grupy. - chrzest dziecka
Poprzez nieznajomych, którzy starają się zaprzyjaźnić z daną osobą (przeważnie jest to osoba płci przeciwnej) - misje, chociaż podtekstem seksualnym Matka Kosciół nie kusi.
Nie wiem czy mi sie wydaje czy dzisiaj pojęcie "sekta" tyczy sie "małej religii". Powiecie, że sekta jest destrukcyjna - ja powiem, że w Kosciele są fanatycy którym "pomieszało się w głowach".
Każdą grupę powinnismy traktować osobno, są grupy, które moga miec piękne ideały - tak zaczynali pierwsi chrzescijanie - inni poznawali ich po miłości, która sibie darzyli. Religia, zwłaszcza na portalu religijnym to trudny temat. Wymaga wyjscia poza ramy własnej wiary i obiektywnego spojrzenia.
Znamy bolączki i błędy Nas czyli Kościoła - odpowiedzmy sobie czy i dziś ludzie równie chętnie by się do nas przyłączali (wydaje mi się że kościół na misjach jest żywszy, bliżej człowieka, ponieważ dzisiejszym językiem - prowadzi marketing). Dziś prostszym arzedzem jest ludzka potrzeba przynależności do grupy. Kto miałby tyle odwagi by być przez 18 lat takim chcrześcijaninem by dziecko też przyjęło z własnej woli chcrzest - większości łatwiej zrobić to ak jest malutki a potem niech przyjmuje "obwiązki wynikające z chrztu" - bo praw to 6 latek nie widzi...

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook