W jakiej pozycji najlepiej spać w ciąży?

PAP - Nauka w Polsce

W późnym okresie ciąży najlepiej jest spać na lewym boku - sugerują badania, które publikuje pismo "British Medical Journal". Spanie na plecach lub na prawym boku podwaja bowiem ryzyko urodzenia martwego dziecka.

 

 

Autorzy pracy zastrzegają zarazem, że nawet w przypadku uczestniczek badania, które nie spały na lewym boku ryzyko to było bardzo niskie, gdyż wzrastało z ok. 2 martwych urodzeń na 1 tys. do ok. 4 na 1 tys.

 

Dlatego przed postawieniem ostatecznych tez na temat najlepszej pozycji podczas snu dla kobiet w późnym okresie ciąży konieczne są dalsze prace nad tym zagadnieniem.

 

- Wiele czynników zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka, takich jak otyłość matki, starszy wiek, przynależność etniczna, wady wrodzone i stan łożyska - komentuje dla BBC nie biorąca udziału w badaniach Daghni Rajasingam z Królewskiego Collegium Położników i Ginekologów w Londynie. Jednak w ok. 30 proc. przypadków przyczyna tego powikłania nie jest znana.

 

W poszukiwaniu innych czynników ryzyka naukowcy z Uniwersytetu w Auckland (Nowa Zelandia) zebrali dane na temat nawyków związanych ze snem w grupie 155 kobiet, które poroniły w 28. tygodniu ciąży lub później i nie było to związane z wadą wrodzoną u dziecka. Dla porównania przebadano grupę 310 ciężarnych, które urodziły zdrowe dzieci. Dobrano je pod względem zaawansowania ciąży.

 

Kobiety udzielały informacji na temat pozycji, w jakiej zasypiają oraz w jakiej się budzą, a także na temat chrapania i senności odczuwanej w ciągu dnia. Chrapanie może być objawem zespołu bezdechu sennego - zaburzenia, które powoduje okresowe zatrzymania oddechu podczas snu. Prowadzi to do niedotlenienia, m.in. mięśnia sercowego, a przez to do wzmożenia pracy serca i wzrostu ciśnienia krwi. Osoby cierpiące na bezdech mogą być nie tylko senne i zmęczone w ciągu dnia, ale też są bardziej narażone na wiele poważnych schorzeń - w tym chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy i innych - zwiększających ryzyko powikłań w ciąży.

 

W analizie uwzględniono znane czynniki ryzyka urodzenia martwego dziecka.

 

Okazało się, że chrapanie nie było związane z wyższym ryzykiem tego powikłania. Jednak kobiety, które spały na plecach lub na prawym boku w noc poprzedzającą to przykre zdarzenie (lub rozmowę z badaczem) dwukrotnie częściej rodziły martwe dziecko, w porównaniu z kobietami śpiącymi na lewym boku.

 

Jak spekulują autorzy pracy, może to mieć związek z tym, że leżenie na lewym boku umożliwia lepszy dopływ krwi do płodu, bo w tej pozycji ciężka macica nie uciska nadmiernie odpowiednich naczyń krwionośnych matki.

 

Urodzenie martwego dziecka zdarzało się również częściej tym ciężarnym, które w noc przed zdarzeniem (lub rozmową z badaczem) poszły do toalety raz lub nie poszły wcale, w porównaniu z paniami, które wstały łazienki minimum dwa razy. Kobiety, które regularnie drzemały w ciągu dnia w poprzednim miesiącu też miały większe ryzyko tego powikłania.

 

Jak ocenia Daghni Rajasingam, zanim można będzie formułować jakiekolwiek zalecenia na temat najlepszej pozycji w czasie snu u kobiet w późnym okresie ciąży niezbędne są dalsze, szerzej zakrojone badania. Póki co, kobiety powinny zgłaszać się do swoich ginekologów lub położnych jeśli poczują się czymś zaniepokojone.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Krysia 00:09:03 | 2013-12-08
Zazwyczaj przyszła mama czuje, który bok jest lepszy do spania. Ważne też jest aby dobrać sobie odpowiednią piżamę ciążową, aby nie spać z gołym brzuchem na wierzchu. Dzisaj są tak przesympatyczne piżamki, że aż miło.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook